BRATISLAVA. Nový systém komentárov, ktorý pred niekoľkými týždňami spustila na serveri YouTube spoločnosť Google, čelil vlne kritiky.
Po spustení sa užívatelia sťažovali na chýbajúce odbery kanálov na svojich účtoch, neprehľadnosť a pomalé načítavanie. Po prekonaní prvotných problémov však najvýraznejšie u ľudí zarezonovala nutnosť prepojiť svoj účet so sociálnou sieťou Google+.
„Keď pozeráte video na YouTube, uvidíte komentáre zoradené podľa ľudí, na ktorých vám záleží,“ píše produktový manažér Nundu Janakiram na oficiálnom blogu servera.
V praxi to však znamená, že užívatelia môžu komentovať iba vtedy, ak majú vytvorený účet na sociálnej sieti Google+. Tento krok je podľa predstaviteľov YouTube potrebný pre nové funkcie systému diskusií.
Radí komentáre podľa času alebo relevancie a uľahčuje moderovanie vlastníkom kanálov. Užívatelia sa môžu rozhodnúť, či sa zapoja do konverzácie verejne, alebo skryto.
Zo strany Google je to logické
Odborník na sociálne siete Michal Dragan si myslí, že podoba nového systému sa dala očakávať.
„Už minulý rok došlo k prepojeniu Google Play a Google+ profilov. Tento krok sa osvedčil a recenzie sú podľa mňa viac na úrovni,“ tvrdí.
Už asi rok sa užívatelia stretávali s ponukou prepojiť svoj účet so sociálnou sieťou od Googlu. A YouTube tvrdí, že väčšina užívateľov už tak urobila.
„Každá zmena so sebou prináša aj množstvo negatívnych reakcií, hlavne ak ide z pohľadu užívateľa o nútenie do nejakej služby, “ dodáva Dragan. Dopĺňa však, že väčšine ľuďom však zrejme tento krok nebude vadiť. Zo strany Google je logické, že chce zjednotiť kontá a sprístupniť služby všetkým užívateľov.
„To je koniec koncov pre užívateľa veľká výhoda,“ myslí si.
Nedokážete sami moderovať
Nový systém však prináša obrovské problémy s moderovaním komentárov. Podľa tvorcu kanálu Nerdcubed s viac ako miliónom odberateľov zmizla možnosť označiť príspevok ako spam.
Komentujúci tak stratili schopnosť moderovať si diskusiu sami. Nový systém radenia príspevkov nielen podľa obľúbenosti, ale aj počtu reakcií znamená, že spamové komentáre, na ktoré užívatelia upozorňujú príspevkami, sa posúvajú vyššie.
Ľudia môžu navyše editovať príspevky po zverejnení. V praxi to znamená, že spamer môže okomentovať hudobné video obyčajným príspevkom typu „best song ever“, počkať, kým mu množstvo ľudí dá palec hore a potom do príspevku vložiť pochybný odkaz.
„Nemôžete sami moderovať viac ako desaťtisíc príspevkov denne,“ hovorí tvorca Nerdcubed. Práve kvôli tomuto sa viacero veľkých kanálov rozhodlo komentáre úplne vypnúť. Niektoré, ako napríklad RocketJump zas nabádajú divákov, aby komentovali na ich stránke s vlastnými komentármi.
Nový systém si však našiel aj svojich priaznivcov. Menším kanálom umožňuje osobnejšie komunikovať s divákmi a prepojenosť s účtom Google+ podľa niektorých zlepšuje prezentáciu seba ako značky, najmä u hudobníkov.