SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Aký bol rok 2013? Technika neprekvapila

Nie všetky technologické novinky na vianočnom trhu sa vyplatia, na niektoré je ešte priskoro.

Najlepšie sa tento rok bude vyberať z ponuky tabletov a smartfónov.Najlepšie sa tento rok bude vyberať z ponuky tabletov a smartfónov. (Zdroj: FOTOLIA)

BRATISLAVA. Rozmýšľanie o vianočných nákupoch technologických hračiek môže byť tento rok zložitejšie. Pri elektronike totiž tradične platí, že ponuka noviniek býva širšia ako možnosti rozpočtu, a treba si vyberať, čo uprednostníme.

Technologické novinky tohtoročnej sezóny však zatiaľ neponúkajú dobré dôvody na ich kúpenie ­ a to dokonca bez ohľadu na cenu. Tešiť sa tak z nich môžu nanajvýš fanatickí fanúšikovia.

Ak takto vylúčime najväčšie lákadlá inteligentných hodiniek a nových herných konzol, ostane hlavným kandidátom pod vianočný stromček smartfón alebo tablet. Tam je ponuka dostatočne široká, aby sa dal nájsť model, ktorý bude vyhovovať funkciami aj cenou.

Hodinkám aj konzolám radšej odolajte

Súčasná generácia inteligentných hodiniek ešte nevyriešila základné problémy celého konceptu.

V súčasnosti nie je na trhu model, ktorý by bolo možné jednoznačne odporučiť. Výrobcovia sa ešte len učia, ako správne využiť nové zariadenie a už teraz sa dá predpokladať, že ďalšie generácie prinesú viac úžitku aj radosti.

Ani nová generácia herných konzol od Sony a Microsoftu nie je ideálnym vianočným darom.

Oficiálne sa na slovenskom trhu bude pred Vianocami predávať len Playstation 4 a aj tu sa oplatí počkať aspoň pár mesiacov, kým pribudne bohatšia ponuka naozaj dobrých hier.

Rovnaký problém platí aj pre Xbox One od Microsoftu, pri ktorom treba ešte prirátať fakt, že oficiálne sa nebude dať na Slovensku kúpiť. Obe konzoly majú podľa prvých hodnotení výborný potenciál, ale zatiaľ ho ani zďaleka nevyužívajú.

Situácia je lepšia pri mobilných telefónoch, kde je ponuka podstatne vyzretejšia. Telefón je na Slovensku tradičný darček a čoraz viac sa zdá, že túto hračku vďaka jednoduchosti aplikácií ocenia mladšie aj staršie generácie.

Rozmýšľajte pri klasike

Pri výbere inteligentného telefónu myslite najmä na potreby jeho budúceho používateľa.

Človek s drobnými rukami bude s päťpalcovým telefónom bojovať pri každom použití. Ak má budúci majiteľ na Facebooku už teraz zavesené tisíce fotiek, hľadajte telefón s dobrým fotoaparátom.

Prídu lepšie modely

Oplatí sa myslieť aj na fakt, že v priebehu budúceho roka sa objaví nová generácia telefónov, ktoré budú mať hardvér ako dnešná stredná trieda, ale ich cena bez problémov skĺzne pod dvesto eur.

Ak teda tento rok nákup o pár mesiacov odložíte, môžete za svoje peniaze dostať výrazne lepší telefón.

Jasným favoritom tohtoročnej sezóny budú tablety. Za posledné dva roky sa výrazne zlepšil pomer ceny a výkonu. V praxi to znamená, že ak túto zimu investujete do lepšieho tabletu, budete ho môcť spokojne používať niekoľko rokov. A nebude sa vám zdať, že ho musíte vymeniť.

Výrazné zlepšenie funkcií, ceny ani dizajnu totiž nemôžeme v nasledujúcich mesiacoch očakávať. Ponuka je už teraz dosť široká na to, aby ste si mohli vybrať model, ktorý bude vyhovovať funkciami aj cenou.

Zároveň však zvážte, či chcete zariadenie so systémom Android alebo iOS. Ak vám vyhovuje operačný systém na smartfóne, je veľký predpoklad, že s ním budete spokojní aj na tablete.

Žiadne revolúcie

Keďže veľa silných noviniek trh nepriniesol, môžete radšej premýšľať nad technologickými drobnosťami, ktoré možno nespôsobia nával hysterickej radosti, ale skutočne obohatia a uľahčia váš každodenný život.

USB rozbočovače, ktoré odstránia potrebu loziť trikrát týždenne pod stôl, inteligentné žiarovky ovládané smartfónom, ktoré vedia meniť farbu svetla, či ak radi beháte, napríklad náramok, ktorý vám odmeria fyzickú aktivitu. Je z čoho vyberať, len treba myslieť na fakt, že pre niektoré technológie prišli Vianoce tento rok priskoro.

S kúpou konzoly počkajte

Ak naisto neviete, ktorú z nových konzol chcete, oplatí sa s kúpou chvíľu počkať.

Veľkým lákadlom tohoročných Vianoc mali byť nové herné konzoly od Microsoftu a Sony. Nová generácia herných zariadení štartuje generačný skok v grafike aj v používateľskom pohodlí.

Tradičným problémom však je, že pri uvedení konzol na trh chýbajú v prvých mesiacoch naozaj silné hry. Výnimkou nie je ani štart PlayStation 4 od Sony, ktorá sa na Slovensku začne predávať v polovici decembra.

Chýbajú hry

Sprievodné hry dostali v recenziách skôr slabšie hodnotenia a aj keď poskytnú zábavu na niekoľko hodín, dlho nevydržia. Potom sa začne dlhé čakanie na ďalšie dobré tituly, no tie sa objavia najskôr na jar. Xbox One od Microsfotu sa na slovenský trh pred Vianocami ani nedostane. Situácia je podobná aj v prípade konzoly od Sony.

Viac radosti tak spraví herným nadšencom skôr nová hra pre súčasnú konzolu, ktorú už majú. Skorá investícia sa preto vyplatí len ľuďom, ktorí už mesiace vedia, ktorú hernú konzolu chcú. Ostatným sa oplatí počkať.

Výrobcovia za ten čas vychytajú muchy v operačných systémoch a ukáže sa tiež, či prvé výrobné várky neskrývajú výrobné chyby.

Neskôr budú lepšie

Rozšíri sa aj katalóg dostupných hier. Konzolu tak využijete v plnej miere. Ukáže sa tiež, ktorú z konzol uprednostňujú vaši známi.

To je dôležité hlavne preto, že jadrom oboch systémov je online hranie či deľba skúseností s kamarátmi. Ak si celá skupina kamarátov nakoniec kúpi nový Xbox, bude hranie na vianočnom PlayStatione dosť osamelé.

Kúpa konzoly je investícia v stovkách eur, ktorá sa má vracať v priebehu niekoľkých rokov. Rýchla kúpa len preto, že sa blížia Vianoce, zvyšuje rizko sklamania a za odmenu ponúka pomerne málo. Obe konzoly môžu byť parádnym darčekom, potrebujú však ešte pár mesiacov.

Ondrej Podstupka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu