LONDÝN, BRATISLAVA. Rakovinový nádor začína ako jediná bunka, ktorá naberá mutácie a následne sa začne nekontrolovateľne deliť. Tam sa však vývoj rakoviny nekončí.
Rakovinové bunky totiž ďalej mutujú a stávajú sa viac agresívne, pričom sa presúvajú do celého tela. Takýto proces býva chaotický, pretože nádor obsahuje rakovinové bunky, ktoré mutujú rôznymi spôsobmi. Vedci z londýnskeho Inštitútu na výskum rakoviny však zistili, prečo to tak je.
Podľa štúdie v časopise Genome Research je jeden rakovinový nádor tvorený mnohými samostatnými druhmi rakoviny.
Rôzne leukémie
Lekári skúmali rozmanitosť rakoviny u piatich detí s leukémiou, u ktorých porovnávali mutácie v jednotlivých rakovinových bunkách. Leukémiu si vybrali, pretože býva oproti iným druhom rakoviny menej rozmanitá.
Pomocou metódy na meranie rozmanitosti v rakovine preukázali rozdiely medzi rakovinovými bunkami.
„Každý pacient má úplne nový strom a nemá len jeden, ale viac druhov rakoviny,“ povedal podľa BBC Mel Greaves z Inštitútu na výskum rakoviny. Podľa výskumu mali pacienti dve až desať geneticky odlišných leukémií.
Vedci následne porovnali rakovinovú rozmanitosť stromu. Počiatočná mutácia, takzvaný trup, bol pre všetky rakovinové bunky rovnaký, ale neskôr sa nádor začal vetviť, čo znamená, že liečba, ktorá sa zamerala na jednu vetvu alebo podvetvu, síce chorobu spomalila, no nedokázala zabiť všetky zmutované tkanivá.
Zasiahnuť kmeň
Podľa odborníkov je potrebné rozvíjať liečbu, ktorá sa zameriava na kmeň nádoru. Výskum tiež zdôrazňuje význam podchytenia rakoviny hneď na začiatku, teda ešte pred tým, ako sa rakovina stane rôznorodou.
„Pointou je pochopiť rozmanitosť rakoviny, obmedziť jej ďalšie úpravy, znížiť tempo vývoja a predĺžiť účinok liekov,“ dodáva aj Charles Swanton, ktorý skúma rozmanitosť rakoviny na londýnskej University College.