HOUSTON. Dnes večer odštartuje NASA k Marsu družicu, ktorá má vyriešiť záhadu chýbajúcej atmosféry planéty.
Atmosféra Marsu bola podľa vedcov v minulosti oveľa hustejšia ako dnes. Umožňovala pravdepodobne aj kolobeh vody, o ktorom vedci predpokladajú, že je jednou z podmienok vzniku života.
Súčasná teória predpokladá, že asi pred štyrmi miliardami rokov Mars stratil svoju magnetosféru a jeho atmosféra začala unikať do okolitého vesmíru. V súčasnosti má už plynný obal planéty hustotu jedného percenta atmosféry Zeme.
Dlhá cesta do minulosti
Družica NASA s menom MAVEN má zaparkovať na obežnej dráhe planéty a podrobne preskúmať tempo, akým Mars v súčasnosti stráca atmosféru. To umožní vypočítať, aké mohli byť v minulosti podmienky na povrchu. „Je veľmi dôležité určiť rýchlosť unikania atmosféry. Umožní to pozrieť sa do histórie Marsu a nájsť obdobie, keď mal atmosféru a bol obývateľný,“ povedal pre BBC Andrew Coates z londýnskeho Mullard Space Science Laboratory.
MAVEN váži viac ako 900 kilogramov a využíva aj súčiastky vytvorené pre Mars Reconnaissance Orbiter. Vyrobila ho spoločnosť Lockheed Martin a cena misie presiahne 670 miliónov dolárov.
Získajú lepšie dáta
Na obežnú dráhu Zeme ho dnes večer stredoeurópskeho času vynesie raketa Atlas 5. Cesta k Marsu bude trvať približne desať mesiacov, na orbitu by sa mal dostať v septembri 2014. Okolo Marsu bude družica obiehať najmenej rok.
Domov by mala poslať presné údaje o tom, koľko vody, oxidu uhličitého a dusíka Mars stráca. Vedci v súčasnosti odhadujú stratu na desať ton denne. Nevedia však presne zmerať sezónne výkyvy spôsobené prirodzeným cyklom Slnka.