Sú drzé a agresívne, hádžu sa o zem vždy, keď ich rodičia odvolajú od počítačovej obrazovky alebo im vezmú mobil. Aj také situácie môžu zažívať v mnohých rodinách, a to dokonca častejšie, ako by ste predpokladali.
Deti sú totiž internetovou závislosťou ohrozené viac ako kedykoľvek v minulosti. Štúdia, ktorú pre spoločnosť Orange vykonala agentúra 2MUSE, odhalila, že až štvrtina detí môže mať vážne problémy.
Závislé deti
Fakty
Rady pre rodičov
Rozvíjajte záujmy svojich detí a príkladom im ukazujte, že existuje aj iný svet ako virtuálny.
Majte prehľad o tom, koľko času vaše deti trávia s technológiami. Nalaďte domácnosť pre pevný denný režim, v ktorom sa striedajú oddychové aktivity s pracovnými.
Umiestnite počítače, tablety a mobily v domácnosti do pracovného kúta, ktorý bude slúžiť na ich pohodlné používanie.
Zamyslite sa nad svojimi vlastnými návykmi. Nemôžete od detí chcieť, aby sa vystríhali konania, ktoré vidia u vás.
Mali uľahčovať život, deti vzdelávať a pripraviť ich lepšie na život v modernej spoločnosti. V skutočnosti však rodičia technológie podcenili a z mobilov a počítačov sa stali pestúnky.
No namiesto toho, aby rodičov iba odbremenili od rodičovských povinností, prispeli k tomu, že deti trávia s technológiami väčšinu svojho voľného času. A stávajú sa od nich závislé.
Z mobilov sa stal v detskom svete symbol prestíže a ústrednou témou rozhovorov sú počítačové hry či internetové novinky. Bicykle, knihy či športové náradie zväčša zapadajú prachom.
Podľa prieskumov vie o problematike závislosti takmer každé dieťa vo veku od 12 do 15 rokov. A takmer polovica z nich priznáva, že vo svojom okolí pozná človeka, ktorého za závislého považuje.
No kým odborníci hovoria o probléme, pre deti je tento jav nudný a tuctový. Internet v ich očiach nemôže ublížiť tak ako drogy či alkohol.
„Rodičia by mali staviť na kontrolu s dôverou, aby vedeli o deťoch a ich aktivitách na internete, zaujímali sa o ich virtuálny svet,“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.
„Sadnete si k nim a budete ich sprievodcom pri surfovaní. Raz za čas požiadate dieťa, aby vám svoje aktivity prezentovalo samo.“
Rodičia sú príklad
Práve rodinné prostredie podľa odborníkov vážne vplýva na to, do akej miery dieťa pohltí internet. Rodičia, ktorí často používajú moderné technológie, totiž slúžia ako príklad. A deti tak podľa nich nerobia nič zlé.
Ak sa však virtuálny priestor prelína a rodinným príliš, hranice prestávajú spoznávať nielen rodičia, ale aj ich deti. Ak sú malé, môže to mať následky, vzájomne sa totiž strhávajú k závislosti. Podobne, ako keď by celý deň bežal v obývačke televízor.
Rodičia pritom mávajú problém odhadnúť, koľko času s internetom trávia ich deti. Pri mladších deťoch sa ukazuje, že to môže byť priemerne 85 minút denne.
Pri tínedžeroch však prieskum hovorí už o dva a polhodine. Do tohto času sa však započítavajú informácií, ktoré deti potrebujú na štúdium.
Internetové pripojenie je spoplatňované paušálne a objem spotrebovaných dát v mobile nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko času strávilo dieťa pri jeho používaní. Pri četovaní či používaní Facebooku je spotreba dát podstatne menšia ako pri prehrávaní videí na YouTube.
Počítač by sa však nemal stať súčasťou detskej izby práve tak, ako mobil nepatrí do vrecka menších detí a už vôbec na celodenné nosenie.
Obe technológie však majú v domácnostiach svoje miesto a to najmä pod dohľadom rodičov. Vďaka tomu môžu mať prehľad o tom, koľko času strávia deti pri technológiách – a to bez toho, aby ich museli rodičia špehovať.
Nájsť rovnováhu
Návyky digitálnej hygieny by mali rodičia u svojich detí utvárať od útleho detstva. Kľúčové je nájsť rovnováhu medzi rozvíjaním záľub a technológiami, ktoré sú už v dnešnom svete nevyhnutné.
Nekontrolované používanie počítačov a mobilov by totiž mohlo viesť nielen k závislosti, ale výsledkom by boli aj poruchy spánkového cyklu či chronická únava.