1.Tanec planét
Dnes ich máme viac ako tisíc potvrdených a ďalšie tisícky kandidátov. Odhaduje sa, že len v našej galaxii krúžia stovky miliárd exoplanét a aj podobných Zemi je veľké množstvo z nich. Daniel Fabrycky sa teraz pokúsil vizualizovať, ako časť z týchto svetov vyzerá.
2.Exotické mikróby
Teoreticky by to mali byť sterilné miesta. Vedci však objavili neznáme mikróby v miestnostiach, ktoré slúžia na prípravu vesmírnych sond a mali by byť čisté. Znamená to, že takéto baktérie dokážu prežiť v extrémne nehostinnom prostredí - teda zvládnu opakujúce sa čistenie chemikáliami, ultrafialovým svetlom i nedostatok potravy.
3.Slnko nie je príčinou
Slnečná aktivita v 20. storočí ku globálnemu otepľovaniu príliš neprispela - bolo to dokonca menej ako desať percent. Tvrdí to štúdia v odbornom magazíne Environmental Research Letters. Vedci hovoria, že ani zmeny v solárnom cykle nemajú zásadnejší vplyv na klimatickú zmenu.
4.India letí na Mars
India posiela svoju vesmírnu misiu na Mars. Prvý krok sa krajine podaril, Mars Orbiter úspešne odštartoval a zakotvil na obežnej dráhe Zeme. Teraz sa musí od našej planéty sonda odpútať a letieť k červenej planéte, kde skončí na miestnej obežnej dráhe.
5.Najstaršia mapa
Najstaršia známa mapa má približne deväťtisíc rokov. A je na nej vyobrazený výbuch sopky, ktorý sa naozaj odohral v tomto období. Taký je výsledok vedeckej štúdie, na ktorej sa podieľal aj Slovák Martin Danišík.