SME

V splaškoch je veľa drog, omamujú aj ryby. Najviac pervitín

Vedci prvýkrát namerali, koľko pervitínu, kokaínu a marihuany vypustíme do odpadových vôd.

Vedecký tím STU v laboratóriu, kde skúma odpadové vody.Vedecký tím STU v laboratóriu, kde skúma odpadové vody. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Ryby omámené pervitínom môžu plávať aj v našich riekach. Drogy sa do vody dostávajú od narkomanov v splaškoch.

Aké množstvá drog a liečiv končia v odpadových vodách, prvýkrát skúma vedecký tím zo Slovenskej technickej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rieši aj to, ako by sa dali škodlivé látky odstraňovať z odpadových vôd ešte pred ich vypustením do riek.

S mnohými si príroda nevie poradiť, môžu preniknúť až do zdroja pitnej vody alebo ich zjeme v rybách.

Petržalka užíva pervitín

Vedci z fakulty chemickej a potravinárskej technológie najprv spracovávali vzorky vody z troch čistiarní – z ústrednej v bratislavskej Vrakuni, v Petržalke a v Piešťanoch. Sledovali tridsať typov drog a 60 typov liečiv.

SkryťVypnúť reklamu

„Analýzy prvých vzoriek z jari ukázali, že máme veľmi vysokú spotrebu pervitínu,“ vraví vedúci projektu Igor Bodík z STU.

Spomedzi devätnástich európskych miest, ktoré sa zložením odpadových vôd zaoberali, Bratislava skončila na piatom mieste.

Vyššie množstvá na tisíc obyvateľov namerali iba vo fínskych mestách Helsinki a Turku, v nórskom Osle a Českých Budějoviciach. Zo zahraničia zatiaľ porovnávali údaje z roku 2011, na tohtoročné čakajú.

V Bratislave badať v užívaní drog rozdiely, v Petržalke zachytili viac pervitínu, v ústrednej čistiarni vo Vrakuni zas dominoval kokaín.

Cez víkend narástli v oboch čistiarňach hodnoty extázy.

„Potvrdilo sa, že ide o víkendovú drogu. V Piešťanoch to nebolo až také viditeľné, čo zrejme súvisí s tým, že je to kúpeľné mesto a obyvatelia, respektíve kúpeľní hostia užívajú drogy bez ohľadu na to, aký je deň,“ podotkol Bodík.

SkryťVypnúť reklamu

Marihuana v prírode

Cez tráviaci systém sa dostávajú do splaškov aj zvyšky marihuany.

Najviac našli v Petržalke, zaradila sa medzi prvých desať európskych miest s najvyššou spotrebou marihuany. Stále však výrazne zaostáva za Amsterdamom, Barcelonou alebo Parížom.

Kým marihuana a jej účinná látka sa v prírode bez problémov rozloží, syntetické drogy nie.

„Teraz zisťujeme, ako by sa dala čo najefektívnejšie odstraňovať v čistiarni,“ hovorí člen vedeckého tímu Tomáš Mackuľak.

Keď lieky neliečia

Veľkým problémom sú aj antibiotiká, ktoré čistiarne nevedia odstraňovať a vypúšťajú ich do prírody. Mnohé sú také agresívne, že ich príroda nedokáže zlikvidovať a môžu ohroziť aj pitnú vodu.

Mackuľak vraví, že nebezpečné sú hlavne epileptiká alebo analgetiká ako diklofenak, ktorý sa používa napríklad pri bolesti zubov. V Nemecku už zachytili v pitnej vode jeho malé množstvá.

SkryťVypnúť reklamu

„Diklofenak sa v prírode ťažko rozkadá a časom môže prejsť do spodných vôd.“

Nakoľko je pitná voda na Slovensku ohrozená drogami a liečivami z odpadových vôd, doposiaľ žiadny vedecký tím nerozpracoval.

Aj svetlo pomáha

Tím STU chce do štyroch rokov v laboratóriu prísť na to, ako by mali čistiarne zneškodňovať nebezpečné látky, ktoré v prírode ostávajú.

Mackuľak upozorňuje, že rieka má samočistiace schopnosti. Mnohé liečivá dokážu odstrániť lístie, riasy, slnečné žiarenie. „Účinky viacerých látok degraduje aj svetlo.“

STU spolupracuje na projekte s Juhočeskou univerzitou. Takmer 214­-tisíc eur naň získala od Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Koľko drog a liečiv je v splaškoch, budú zisťovať aj v ďalších slovenských mestách.

V Českej republike už majú výsledky z desiatich kanalizačných sietí. V Plzni podľa servera idnes.cz bola najväčšia spotreba heroínu, v Prahe prevažoval kokaín, v Brne extáza, v Ústí nad Labem a Ostrave pervitín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu