RALEIGH, BRATISLAVA. Ak si do svojho smartfónu s Androidom nainštalujete novú aplikáciu, nestane sa tak bez toho, aby ste potvrdili práva na prístup ku konkrétnym funkciám operačného systému. S predinštalovanými aplikáciami je to však iné.
Akademický tím z North Carolina State University sa vo svojom prieskume zameral na bezpečnosť piatich výrobcov smartfónov. Prezrel bezpečnostné nastavenia predinštalovaných aplikácií, aby zistil, do akej miery sú smartfóny bezpečné pred útokmi.
Dopracovali sa k prekvapivému výsledku. Osem z desiatich predinštalovaných aplikácií má nastavené vyššie prístupové práva, ako v skutočnosti potrebuje. Stalo sa tak pochybením výrobcov mobilov, keď zostavovali ich softvérovú výbavu pre koncových používateľov.
Takéto pochybenie znižuje bezpečnosť Androidu v prípade, že sa v predinštalovaných aplikáciách objavia chyby, ktoré zneužijú útočníci. Pre používateľov to môže znamenať nemilé komplikácie súvisiace so stratou súkromia.
Akademici sa zamerali na modely Nexus 4, Nexus S, Samsung Galaxy S2 a S3, HTC Wildfire S a One X, LG Optimus P350 a P880. Pozreli sa aj na modely Sony Xperia SL a Arc S. Telefóny pre účely výskumu zakúpili v novembri minulého roka.
Najbezpečnejším spomedzi skúmaných modelov bol HTC One X, najhoršie dopadol Wildfire S.
Informoval o tom internetový časopis The Register.