SME

Vyskúšali sme nový systém od Apple, ktorý je zadarmo

Volá sa Mavericks a nainštalujete ho aj na šesť rokov starý iMac. Apple zaň nechce ani cent, dostupný je úplne zadarmo.

OS X 10.9 (Mavericks)

Páči sa nám:

je zadarmo, množstvo nových funkcií, nenáročný na výkon

Nepáči sa nám:

graficky nejednotné, niekoľko drobných problémov

Cena:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

zadarmo

Hodnotenie:

8,7

Je to po prvýkrát, keď si Apple nepýta za novú verziu svojho systému peniaze. Po dlhoročnej tradícii tak zachádza ešte ďalej ako Microsoft, ktorý len prednedávnom poskytol aktualizáciu majiteľom Windows 8 taktiež zadarmo.

No ak je Windows 8.1 najmä opravou niekoľkých chýb, OS X 10.9 prináša desiatky nových funkcií.

Jednoduchá inštalácia

Nároky na nový systém nie sú vysoké, postačí model vybavený dvomi gigabajtmi operačnej pamäte, diskom s voľnou kapacitou osem gigabajtov a systémom OS X 10.6.7 a vyšším. Podporované nie sú staré modely procesorov, preto Mavericks nebude fungovať napríklad na iMacu spred roku 2007 či na úplne prvej generácii MacBook Air.

SkryťVypnúť reklamu

Inštalácia je jednoduchá, stačí, keď sa prihlásite od obchodu Apple, vyhľadáte systém Mavericks a kliknete na tlačidlo inštalovať. Celý proces trvá približne pol hodiny a nevyžaduje od vás žiadne špeciálne úkony.

Pri kúpe nového zariadenia s Mac OS X dostanete zadarmo aj kancelársky balík iWork, ktorý je dobrou alternatívou k platenému Office od Microsoftu. Profesionála pravdepodobne neosloví, no na klasickú úpravu dokumentov a prezentácií stačí.

launchpad.jpg

Vynovený internetový prehliadač

V predchádzajúcej verzii nebol najlepší prehliadač na trhu a až teraz Apple dobieha konkurenciu po stránke funkcií a bezpečnosti.

Každá jedna stránka je samostatným procesom, ktorý môžete v správcovi úloh vypnúť. Na rozdiel od Windows tu navyše viete, ktorý proces patrí konkrétnej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Safari pristupuje k doplnkom agresívnejšie a tie menej známe automaticky nespustí. Vo výsledku sa tak nemusia zobraziť všetky reklamné prvky, ktoré vás predtým otravovali. Samozrejme, stále je najistejším riešením využitie rozšírenia, ktoré vám bude blokovať reklamu.

Ochrana hesiel v Safari je na vyššej úrovni, ako poskytuje konkurenčný prehliadač od Google. Pri ňom sa dá k heslám dostať jednoducho, netreba žiadne pokročilé znalosti. Apple ich po jeho vzore synchronizuje so všetkými, aj mobilnými zariadeniami, no zabezpečenie má na vyššej úrovni.

Výrazne sa zmenilo úvodné zobrazenie, konkrétne prehľad najnavštevovanejších stránok. Pribudla tu pravá lišta, na ktorej nájdete zoznam záložiek, uložené stránky pre neskoršie offline čítanie a zoznam správ z Twitteru.

SkryťVypnúť reklamu

safari.jpg

Dlhšia výdrž na batériu

Švihnete magickým prútikom a notebook vám vydrží na batérii o tri hodiny dlhšie. Také jednoduché to síce nie je, no vďaka niekoľkým novým technológiám dokáže Mavericks znížiť vyťaženie procesora, a tým pádom zníži aj spotrebu notebooku.

Požiadavky sú posielané inteligentne a snažia sa udržať procesor čo najdlhšie v nečinnom stave. Procesy nečinných aplikácií sa nevykonávajú okamžite, ale nárazovo. Tým sa šetrí energia potrebná na časté prebúdzanie procesorových jadier.

Systém pracuje aj s prekrytými oknami, v ktorých znižuje vyťaženie procesora. Dobrým príkladom je prehliadač Safari, kde má prekryté okno s flash reklamou výrazne menšiu spotrebu systémových prostriedkov.

Nárast výdrže na batérii závisí od konkrétneho modelu a jeho používania. Najnovšie verzie MacBook Air dokážu reálne fungovať pri prehliadaní webu až skoro 15 hodín, čo je o tri hodiny viac v porovnaní s predchádzajúcou verziou systému.

SkryťVypnúť reklamu

Pri starších modeloch notebookov bez procesoru Intel Haswell je nárast výdrže menší, redakčný MacBook Pro Retina z minulého roku vydržal o približne 40 minút viac ako pred aktualizáciou systému.

bateria1.jpg

Lepšia správa operačnej pamäte

Lepšiu správu operačnej pamäti pocítia najmä majitelia starších modelov s menšou kapacitou RAM a klasickým pevným diskom. Moderné MacBooky s ôsmymi gigabajtami pamäte a rýchlym SSD diskom výrazne rýchlejšie nebudú.

Technológia je zaujímavá pre modely s dvoma, prípadne štyrmi gigabajtami pamäte, pri ktorých sa ich kapacita dokáže rýchlo zaplniť. Následná práca s pomocným súborom spomaľuje systém najmä pri používaní viacerých programov naraz.

Aktuálne nevyužívaná časť operačnej pamäte je komprimovaná v reálnom čase, čím sa ušetrí približne polovica obsadenej kapacity. Kompresia je navyše, na rozdiel od využívania odkladacieho súboru na disku, menej náročná na spotrebu energie, čas a výkon procesora.

SkryťVypnúť reklamu

Systém už zbytočne neplytvá pamäťou pre integrovaný grafický čip. V minulých verziách systému bolo preň pridelených minimálne 512 megabajtov, teraz je to desaťnásobne menej. Navyše, všetky Intel čipy od verzie HD 4000 môžu byť plnohodnotne využité na bežné výpočty vďaka plnej podpore rozhrania OpenCL.

pamat.jpg

Silná bezpečnosť

Apple pre vás síce nemá vlastný antivírus, no už v základnom nastavení umožňuje inštaláciu len overeným aplikáciám. Bezpečnosť je možné ešte zvýšiť, vtedy nainštalujete len aplikácie z oficiálneho Apple obchodu.

Pri overených aplikáciách máte vyššiu istotu, že nebudú robiť nečkané veci. Každá z nich funguje - obrazne povedané - na svojom piesočku a neštandardné požiadavky sú vyhodnocované ako nebezpečné.

Toto riešenie znižuje nebezpečenstvo zneužitia aplikácie útočníkom, no stále je len základnou ochranou pred rôznymi typmi útokov. Bez antivírového softvéru je systém ale stále krátky na užívateľa, ktorý kliká na každý jeden odkaz a dôveruje súborom aj od neznámych ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Integrovaný správca hesiel už komunikuje medzi jednotlivými zariadeniami a je silne prepojený s prehliadačom Safari. Pri novej registrácii napríklad ponúka generovanie silného hesla, ktoré si vy pamätať vôbec nemusíte.

heslo.jpg

Nové aplikácie

Tou najzbytočnejšou novinkou sú určite mapy, minimálne z pohľadu slovenského používateľa. Detailnosť pokrytia je u nás slabá a množstvo chýb vám pri plánovaní cesty narobí skôr problémy ako úžitok.

Druhou novinkou je iBooks, aplikácia s ktorou si konečne môžete prečítať svoje knihy aj na notebooku. Nie je to také pohodlné ako s iPadom, no napríklad pre odborné knihy a rôzne príručky sa využitie určite nájde.

Zaujímavejší ako samotné aplikácie je fakt, že ich dizajn vychádza z nového iOS 7. Nenájdete tu žiadnu napodobeninu papieru či kože a rovnako je prerobený aj kalendár a zoznam kontaktov. No poznámkový blok či pripomienky majú ešte starý vzhľad.

SkryťVypnúť reklamu

Systém tak nepôsobí po stránke dizajnu jednotne, ale skôr ako nedorobený produkt. Mnohé prvky sú inšpirované jednoduchým flat dizajnom, no veľa vecí zároveň zostalo založených na skeumorfizme.

ibooks.jpg

Niekoľko malých problémov

S prechodom na novú verziu sa vyskytlo len niekoľko problémov, hlavne v prípade starších verzií systému. Na fórach môžete naraziť na používateľov, ktorým inštalátor zničil súborový systém.

V Safari sme aj my narazili na problém, keď správne nereagoval riadok vyhľadávania a obrázky sa nám otvárali automaticky v 100-percentnom zväčšení.

S ohľadom na veľké množstvo inštalácií nového systému sú problémy minimálne. Len behom prvých 24 hodín skúsilo novú verziu systému vyše sedem percent majiteľov počítačov a notebookov od Apple.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si kompletný prehľad noviniek a zmien

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 892
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 944
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 787
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 867
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 773
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 764
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 369
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 163
SkryťZatvoriť reklamu