SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak sa niekto snaží na internete maskovať svoju identitu, nemusí to hneď znamenať že chce kupovať drogy alebo zbrane na obchodoch typu Silk Road.
Ľudí začína čoraz viac znepokojovať, že internet neposkytuje priestor pre anonymitu a odkrýva ich súkromie.
Prevádzkovatelia distribuovaných sieti Tor, i2P a Freenet zaznamenali v priebehu posledného roka nevídaný rast počtu používateľov.
Rastú rýchlo
Kým v minulosti bolo rozrastanie ich infraštruktúry pozvoľné, v poslednom roku sa nafúkli na dvojnásobok. Ľudia sa jednoducho začali viac zaujímať o svoje súkromie.
Ľudia ako Julian Assange a Edward Snowden ukázali, že sledovacie programy sa zaujímajú o politikov, firemné tajomstvá a v neposlednom rade aj o súkromie svojich občanov.
Vývojári, ktorí sa problematike venujú roky, zaznamenali v posledných mesiacoch nebývalý nárast záujmu o svoje produkty.
Trh si podelili
Sieť v sieti nie je iba pre zločincov, obchodníkov s drogami či tých, ktorí nelegálne sťahujú obsah. Sú silnou oporou pre disidentov a tých, ktorí si vážia svoje súkromie. Trojica sietí existuje bok po boku vďaka tomu, že lákajú odlišné skupiny používateľov.
Kým Tor je pomalým nástrojom pre rozhodenie a šifrovanie dátových tokov, ktorý experimentálne skúšal aj prevádzkovanie skrytých služieb, I2P sa špecializuje práve na anonymizačné služby. Je to rýchla sieť cez ktorú tečú veľké objemy dát.
Rozmach siete podporila cenzúra v Rusku a softvérový klient pre Android. Freenet je pre zmenu akýmsi distribuovaným chráneným úložiskom.
Informoval o tom internetový časopis The Daily Dot.