BRATISLAVA. Pôvodne mala fungovať iba dva roky a počas nich preskúmať zmeny v gravitačnom poli našej planéty. Misia GOCE Európskej vesmírnej agentúry (ESA) napokon vydržala viac ako dvojnásobok.
Satelitu, ktorý býva považovaný za asi najkrajší na obežnej dráhe, však v pondelok došlo palivo. V priebehu dvoch týždňov klesne, rozpadne sa a takmer celý zhorí v atmosfére Zeme. Niektoré kúsky však môžu dopadnúť až na povrch.
„Výsledok je fantastický,“ hovorí v tlačovej správe ESA Volker Liebig, šéf programov na pozorovanie Zeme. „Získali sme dosiaľ najpresnejšie gravitačné dáta, aké kedy vedci dostali. Už toto samo osebe dokázalo, že misia za to stála. A nové vedecké poznatky sa vďaka tomu objavujú neustále.“
Európska vesmírna misia za zhruba 320 miliónov eur odštartovala v marci v roku 2009. Prakticky odvtedy krúžila na nízkej orbite, pôvodne vo výške 255 kilometrov nad povrchom Zeme. Minulé leto navyše vedci a inžinieri zasiahli a poslali satelit ešte o tridsať kilometrov nižšie.
Vďaka tomu získavala družica ešte presnejšie údaje - prvý raz pritom niesla so sebou do kozmu gradiometer na meranie jemných zmien v gravitácii. Výsledkom je napríklad trojrozmerná mapa gravitácie našej planéty, ktorá poslúži na presné sledovanie morských prúdov či zmien morskej hladiny.