BRATISLAVA. Je to obraz sveta, ktorý tak vyzeral len sedemsto miliónov rokov po veľkom tresku. Astronómovia teraz narazili na extrémne vzdialenú galaxiu z8_GND_5296, ktorá je od nás 13,1 miliárd svetelných rokov ďaleko. Vek vesmíru sa dnes odhaduje na 13,8 miliárd rokov.
Ďaleká galaxia sa nám javí ako mladučké miesto, v ktorom rýchlo vznikajú nové hviezdy. Štúdia v magazíne Nature navyše naznačuje, že raný vesmír mohol byť oveľa divokejšie miesto, než si vedci dosiaľ mysleli. Platí to, ako bola novoobjavená galaxia typickým zástupcom svojej doby.
Extrémne ďaleké kozmické objekty predstavujú pre astronómov akýsi stroj času. Keďže rýchlosť šírenia žiarenie je obmedzená, takéto ďaleké objekty nám ukazujú vesmír pred mnohými rokmi. Sú akýmsi vedeckým oknom do minulosti.
Superďalekú galaxiu si všimol Hubblov vesmírny ďalekohľad a je podľa Science výrazne jasnejšia, než takéto objekty bývajú. Po podrobnejšom preskúmaní vedci predpokladajú, že galaxia je bohatá na prvky ťažšie ako sú vodík a hélium. To by znamenalo, že galaxiu už má za sebou aspoň jednu vlnu masívneho odumierania hviezd.