SME

Anonymita láka deti, môžu sa stať obeťou predátora

Na internete sa môže hocikto vydávať za hocičo. Deti by mali vedieť o rizikách.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

S kryté identity boli s internetom už od jeho vzniku. Anonymita a prispievanie pod prezývkami bývali na webe roky štandardom, ktorý zlomil až nástup moderných sociálnych sietí.

Možnosť prijať novú identitu však deti stále láka, rovnako ako dospelých. No pre školákov ukrýva riziká, ktoré si neuvedomujú deti ani ich rodičia.

Anonymita síce pomáha deťom aj dospelým prekonávať nesmelosť a vo vir­tuálnom priestore sú schopní komunikovať otvorenejšie ako v reálnom svete. Deti však nemajú skúsenosti, ktoré dospelým umožňujú ľudí v anonymnom virtuálnom priestore vytriediť.

Sľuby či hrozby, ktoré starší človek ľahko rozozná ako vymyslené, môžu dieťa oklamať a vystaviť ďalším útokom.

Internet láka čoraz viac

Prvá pomoc
Rady rodičom

Nezabúdajte, že všetky anonymizačné nástroje môžu slúži nielen na ukrývanie tajomstiev pred rodičmi, ale aj na legitímnu ochranu detí v internetovom prostredí.

Naučte sa s nimi sami pracovať a vysvetlite deťom, ako fungujú a ako a kedy ich môžu ochráni.

Nezakazujte deťom používať počítač, nájdu si iný spôsob, ako sa dostať na internet.

Anonymný priestor internetu nemusí byť príjemným miestom. Narastá totiž pravdepodobnosť, že školáci sa stanú obeťou nielen osobných útokov od iných detí a šikany. Horšie je, že môžu naraziť na dospelých predátorov, ktorí sa pokúsia deti vylákať na osobné stretnutie či vymámiť od nich osobné údaje.

„Dieťa neodhadne, že nejde o realitu, ale len o klam, a útočníkovi plne uverí,” hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Útočníci podľa nej dieťa zmanipulujú napríklad rozprávaním vymyslených detailov o sebe a predstieraním, že prežívajú podobné problémy. Keď získajú jeho dôveru, zatlačia a za ďalší kontakt s ním žiadajú protislužby, napríklad stretnutie či poslanie nahých fotografií.

Priestor, v ktorom sú deti vystavené útokom a pokusom o sociálne inžinierstvo, sa zväčšuje. Podľa prieskumu spoločnosti Orange z roku 2012 sa takmer polovica detí od osem do jedenásť rokov bežne pohybuje na internetových četoch.

Viac ako polovica útokov na deti prebieha aspoň sčasti cez takéto prostriedky komunikácie. Vo veku od dvanásť do pätnásť rokov pritom už cez web komunikujú štyri z piatich detí.

Útočník postupuje premyslene

Ako sa šíria informačné technológie a smartfóny, narastá aj počet školákov, ktorí ich využívajú. Takmer tretina starších detí sa pritom rozpráva aj s ľuďmi, ktorých pozná len cez web. Vo veku do jedenásť rokov priznalo takýto kontakt s úplne cudzím človekom šesť percent detí.

Podľa štúdie Kamila Kopeckého z Palackého univerzity v Olomouci z roku 2010 môže kontakt útočníka s obeťou trvať tri mesiace, ale aj niekoľko rokov. Predátori zväčša začínajú nevinne a tlak na dieťa stupňujú až časom. Viac ako polovica útokov využíva čet, no často ho kombinujú s kontaktom napríklad na sociálnych sieťach.

„Ochota zveriť sa cudzincovi na internete je vďaka anonymite oveľa väčšia ako v reálnom živote,“ píše Kopecký vo svojej štúdii. „Pretože na internete nečelíme okamžitým následkom komunikácie.”

Vo väčšine prípadov, pri ktorých útočníci dlhodobo získavajú dôveru detí, dieťa útočníka pozná. Často ide o rodinných známych. Z detí potom kombináciou sympatického vystupovania a prísľubov darov vylákajú osobné informácie, ktoré ďalej používajú na prehĺbenie kontaktu. Konečným cieľom útočníka je dieťa izolovať od okolia a vytvoriť dojem, že zveriť sa môže jedine jemu.

Zákazy nepomôžu

Dieťa pred anonymnou časťou internetu zákazy prakticky neochránia. Školáci majú prístup na internet na niekoľkých miestach a rodič nedokáže skontrolovať všetky miesta.

Psychologička aj odborné štúdie však zhodne tvrdia, že kľúčové je dieťa vzdelávať. Treba mu vysvetliť, že ľudia na internete môžu klamať a sľubovať mu nesplniteľné veci. Už od prvých momentov na webe by malo vnímať hodnotu súkromia a anonymity, ale aj fakt, že sa potrebuje chrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu