LONDÝN, BRATISLAVA. Minulý rok na jar leteli cez Saharu až na sever. Zložitú cestu si nezľahčovali, práve naopak: tri dážďovníky leteli viac ako dvesto dní bez prestávky. Spali na krídlach a živili sa hmyzom, na ktorý narazili vo vzduchu.
Zistili to švajčiarski ornitológovia, ktorí vtákom na telo pripevnili malé stopky geolokátory. Vtáky potom vypustili a tie leteli zo Švajčiarska až do západnej Afriky, kde strávili zimu. Na jar sa vrátili späť po krátkom medzipristátí v severnej Afrike a južnom Španielsku.
„Nečakali sme, že budú lietať aj celú noc a celý deň počas svojho pobytu v Afrike,“ povedal podľa magazínu National Geographic Felix Liechti zo Švajčiarskeho ornitologického inštitútu. Podľa neho môžu vtáky fungovať podobne ako delfíny, ktoré po dňoch neustálej bdelosti používajú len polovicu mozgu, kým druhá polovica spí.
Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Communications merania ukázali, že vtáky počas cesty leteli nonstop takmer sedem mesiacov. Vedci však pripúšťajú, že občas mohli pristáť. No bolo to len veľmi zriedka a nikdy nie na dlhšie ako na pár minút.
Dážďovníky majú dlhé krídla, vďaka ktorým letia rýchlo a obratne. Preto ľahšie chytia aj malý hmyz vo vzduchu.
Niektorí vedci dokonca tvrdia, že dážďovníky celý život strávia na svojich krídlach a pristanú na zemi, len keď si hľadajú potravu alebo keď hniezdia.