SME

Analýza: Značku Nokia Microsoft úplne roztopí, zmizne z trhu

Značka fínskeho výrobcu má pre Microsoft menšiu hodnotu ako jeho know­-how.

Šéf Nokie Stephen Elop a šéf Microsoftu Steve Ballmer pri oznamovaní partnerskej dohody v roku 2011.Šéf Nokie Stephen Elop a šéf Microsoftu Steve Ballmer pri oznamovaní partnerskej dohody v roku 2011. (Zdroj: TASR/AP)

Microsoft vníma Nokiu ako proteínovú tyčinku. Zhltne ju vcelku, no využije ju len na popohnanie vlastného rastu. Fínsky výrobca telefónov sa v Microsofte úplne rozloží.

Po pôvodnej značke ostane o niekoľko rokov nanajvýš pachuť. A bude to pre používateľov zlé? Skôr nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo chce Microsoft

Predaj jadra telefónneho biznisu Microsoftu oznámila Nokia v septembri tohto roka. Približne za 3,8 miliardy eur predali Fíni celú divíziu mobilných telefónov. Necelých 1,7 miliardy eur stála výrobcu Windows desaťročná licencia na patenty Nokie.

SkryťVypnúť reklamu

Odkúpenie Nokie nebolo prekvapením. Spoločnosti boli úzko prepojené už od roku 2011, keď si obe firmy priznali, že zabudli vyštartovať v pretekoch o zaplnenie trhu smartfónov. Microsoft mal operačný systém, no chýbala mu podpora výrobcov. Nokia mala telefóny, no zastaraný operačný systém.

Dva roky spoločnej snahy prielom nepriniesli. Telefóny Lumia so systémom Windows Phone v konkurencii Applu a Samsungu rastú pomaly a Microsoft potrebuje na trhu preraziť. V druhom štvrťroku sa predalo 7,4 milióna smartfónov so systémom Microsoftu. Apple za rovnaké obdobie predal 32 miliónov telefónov.

Kúpa Nokie je snahou o nakopnutie mobilného biznisu. Microsoft kupuje okrem približne 30-tisíc zamestnancov, medzi ktorými sú jedni z najlepších hardvérových inžinierov v odvetví, najmä výrobné know-how. Spolu s ním dostane aj distribučnú sieť a prepojenia na mobilných operátorov. Všetko s jediným cieľom - posilniť Windows Phone.

SkryťVypnúť reklamu

Nokiu roztopia

Trh smartfónov Microsoft nevníma ako súperenie výrobcov, ale ako súboj operačných systémov. Nie je preň dôležitá Nokia, Samsung či HTC. Kľúčový je zápas operačného systému Windows Phone s Androidom a systémom iOS od Applu. Výrobca Windows dobre chápe, aká silná bude pozícia firmy, ktorá bude mať najsilnejší systém. Sám podobnú vec dokázal v 90. rokoch v oblasti osobných počítačov a čiastočne z toho čerpá dodnes.

V súboji na tejto úrovni nemá Nokia už hodnotu. Za posledné tri roky sa globálny podiel Nokie na poli smartfónov zosunul zo 40 percent na menej ako päť v druhom kvartáli tohto roka. Nokia bola v roku 2008 ôsmou najhodnotnejšou značkou na svete, tento rok sa nedostala ani do stovky rebríčka BrandZ.

Kúpou know-how a dizajnu Nokie plánuje Microsoft napodobniť Apple a vyrábať zariadenia s úzko prepojeným hardvérom a softvérom, ktorý znesie len jednu značku. A Microsoft uprednostní Windows. Proces môže trvať aj niekoľko štvrťrokov, ale Nokia z európskeho a amerického trhu zmizne rýchlejšie, ako by zákazníci čakali.

SkryťVypnúť reklamu

Pre používateľov nemusí byť strata Nokie nevyhnutne zlou správou. Je to najlepšia šanca na vytvorenie silného konkurenta pre Apple a Google, čo trhu v konečnom dôsledku môže len prospieť.

Samozrejme, za predpokladu, že Microsoft dokáže energiu z výrobcu telefónov premeniť na svaly a nie na korporátny tuk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


28
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 45
SkryťZatvoriť reklamu