Lietanie do vesmíru je už v súčasnosti v istom zmysle rutinou. Na orbitu Zeme už vyleteli prví turisti, teraz ich tam chystajú privážať aj súkromníci.
No pred 60 rokmi boli prví astronauti skutoční pionieri. Neboli si celkom istí, čo ich tam hore čaká, čo sa môže stať.
Jedným z nich bol americký astornaut Scott Carpenter (1. 5. 1925 - 10. 10. 2013). Patril do pôvodnej sedmičky prvých amerických astronautov projektu Mercury. Do vesmíru letel ako štvrtý Američan v poradí, ako druhý obletel planétu.
"Je to niečo, za čo som ochotný položiť život," povedal podľa denníku Guardian v roku 1959, keď ho vybrali medzi prvých priekopníkov.
Ohromilo ho ticho
Carpenter letel do vesmíru 24. mája 1962 na palube Aurory 7. „Prvá vec, čo ma ohromila, keď som dosiahol orbitu, bolo ticho," napísal rodák z Colorada v roku 1962 pre magazín Life. Hneď nato ho udivil beztiažový stav. Tri oblety planéty, pri ktorých sa dostal najviac do výšky 263 kilometrov, si skutočne užíval.
Jeho päťhodinový let však neprebehol hladko. Neskoro sa zapli motory pri zostupe, čoho dôsledkom Carpenter dopadol až 400 kilometrov od pôvodného miesta dopadu. „Je možné, že sme prišli o astronauta," povedal slávny americký novinár Walter Cronkite v živom prenose. Carpentera však našli zdravého po troch hodinách.
Oficiálne išlo o poruchu prístrojov, no niektorí v NASA za ňou videla aj neschopnosť Carpentera správne a rýchlo zareagovať. „Zložil som prísahu, že Scott Carpenter už nikdy nepoletí do vesmíru," povedal podľa Guardianu šéf letu Chris Kraft.
Na morskom dne
Aj sa tak stalo. Carpenter, ktorý ako vojak amerického námorníctva lietal aj v kórejskej vojne a pred pridelením k NASA pracoval ako testovací pilot, sa začal venovať podmorskému výskumu.
V roku 1965 strávil 30 dní v laboratóriu na morskom dne v hĺbke 60 metrov. Stal sa tak prvým človekom, ktorý bol vo vesmíre a vyskúšal si aj život na dne oceánu.