BRATISLAVA. Sú to záhadné tvory. Pred stovkami miliónov rokov žili takzvané konodonty, morské tvory pripomínajúce dnešné úhory. A tieto tvory mali vo svojich ústach čosi, čo sa nápadne podobá na zuby - presne také, ako ich poznáme pri súčasných stavovcoch.
V skutočnosti tak vedci predpokladali, že tieto organizmy dávajú odpoveď na dávnu otázku: či boli skôr tesáky, alebo panciere na ochranu? Nový výskum v magazíne Nature však ukázal, že také jednoduché to nie je. A že štruktúry v ústach dávnych konodontov vôbec neboli „naše“ zuby, ale čosi podobné, čo sa vyvinulo nezávisle.
Žiadne naše zuby
„Zubné štruktúry neskorých konodontov nemožno odlíšiť od moderných skeletálnych materiálov,“ hovorí pre Nature paleontológ Philip Donoghue z Bristolskej univerzity, korešpondujúci autor štúdie.
„No náš výskum ukazuje, že to nie je tá istá vec. Musíme teraz predpokladať, že naše zuby sa vyvinuli z nejakého brnenia dávnej ryby, čo sŕkala bahno.“
Konodonty vyhynuli zhruba pred dvesto miliónmi rokov. Preskúmanie pomocou röntgenovej mikroskopickej tomografie však odhalilo, že línia našich predkov sa od tejto triedy oddelila ešte skôr, ako u nej vznikli zubné štruktúry ponášajúce sa na dnešné zuby. A zároveň to, že tvrdé časti týchto organizmov sa vyvinuli z iných tkanív ako zuby pri stavovcoch.
Lepšie chápeme
„Zubné štruktúry konodontov vždy vyzerali ako problém,“ dodáva aj paleontológ Per Ahlberg zo švédskej univerzity v Uppsale.
„Napríklad sme narážali na všetky tie malé tvrdé štruktúry, ktoré tvorili ochrannú vrstvu skorých rýb a vyzerali ako materiál, čo sa prirodzene vyvinul do kostí. A potom sme tu mali konodonty s tvrdými kúskami, ktoré boli vždy iba v ústach.“
Odborníci nové zistenia vítajú. Vďaka nim totiž vývojová skladačka lepšie zapadá do seba a zároveň vysvetľuje anomáliu, ktorú vo vývoji zubov konodonty predstavovali.