BRATISLAVA. Ľudia z územia dnešného Slovenska v dobe bronzovej praktikovali symbolické obete zvierat. Namiesto živého dobytka obetovali priamo vo svojich domovoch hlinené sošky, ktorým rituálne odlamovali uši, rohy či končatiny.
Dokazujú to nálezy zo starovekého sídliska Rybník, ktoré objavil tím archeológov z Univerzity Komenského pod vedením Jozefa Bátoru. Tím archeológov spolupracoval na výskume s Archeologickým ústavom SAV.
Vedci skúmali obydlia na rieke Hron datované do staršej doby bronzovej (1 700 – 1 500 rokov pred n. l.). V každom príbytku našili minimálne jednu sošku, ktorá niesla znaky rituálnej obety. Naznačuje to, že takéto rituály vykonávali priamo v obydliach.
Dôkazy o podobných praktikách sa našli aj na iných náleziskách v strednej Európe, no spravidla sa nachádzali mimo domovov.
„Všetky plastiky boli zrejme pri rituáli symbolického obetovania zámerne oblámané, resp. rozlámané. Terénne pozorovania poukazujú na to, že sa to najčastejšie dialo priamo v obydlí miestneho šamana, kde sa v neveľkej vzdialenosti od seba našli viaceré k sebe sa hodiace časti plastík. Avšak zrejme rituály obety prebiehali aj v obydliach bežných ľudí,“ povedal profesor Bátora.
Živé zvieratá si ľudia žijúci pri Hrone pravdepodobne nemohli dovoliť obetovať. Vedci našli dve výnimočné obydlia. V jednom našli päť, v druhom až osem sošiek, ktoré zobrazovali prevažne hospodárske zvieratá. Okrem iného aj ovce, ošípané a dlhosrstý dobytok.