BRATISLAVA. Je možno dobré, ak sú ľudia okrem prirodzenej zvedavosti motivovaní aj konkrétnymi odmenami. Obzvlášť to pri našom stave školstva platí pre deti.
Jednu takúto šancu teraz vytvorili pre všetkých žiakov základných škôl spoločným projektom Slovenskej akadémie vied a MČ Petržalka. Pod dohľadom predsedu SAV Jaromíra Pastoreka a starostu Vladimíra Bajana vyvrcholil na zámku v Smoleniciach nultý, pilotný ročník Superškoly.
Cesta do minulosti
Projektu sa zúčastnili všetci žiaci druhého stupňa všetkých základných škôl. Tí, ktorí vypracovali najlepšie projekty, boli odmenení trojdenným vzdelávacím pobytom, kde od SAV a MČ okrem iného získali hodnotné tablety.
Žiaci vyšli na 2700 rokov staré hradisko Molpír, kde sa kedysi pravdepodobne obetovali deti a počas výstupu absolvovali cestu pravekom - 50 milión rokov - od jury pri dedine až po kriedu na hradisku. Cestou okolím si siahli aj na stáročné buky, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
V jaskyni Driny pozorovali netopiere, salamandre škvrnité, užovky stromové a v doline Hlboča prešli ponad najväčším malokarpatským vodopádom.
Na zámku im zase ukázali tajomstvá seizmológie (Dr. Fojtíková, Dr. Kristeková, Geofyzikálny ústav SAV), chémie a riešili logické a geometrické hádanky (Mgr. Čevorová, Matematický ústav SAV), teda témy, na ktoré malí víťazi vypracovali práce.
Okrem toho im bol načrtnutý všeobecný obraz vedy a ochrany životného prostredia a zoznámili sa aj s labyrintmi zámku.
Začína prvý ročník
Projekt Superškoly sa chce v najbližších rokoch rozšíriť po celom Slovensku. Má dať deťom šancu lepšie spoznať svet vedy a prácu, ktorú vedci denne vykonávajú.
Zároveň pomáha vedcom popularizovať ich zistenia, postupy a odbory. Prvý ročník sa začne už 17. októbra laserovou šou Dušana Chorváta z Oddelenia biomedicínskej fyziky Univerzity Komenského.
Autor: Peter Vršanský, paleontológ