SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Falošné pasy zapísané do úradnej evidencie, vydarené napodobeniny bankoviek za zlomok ich nominálnej hodnoty, ponuky zbraní či spravodajské blogy snažiace sa sprístupniť necenzurované informácie.
Aj toto všetko sa skrýva v sieti TOR, kde možno prevádzkovať anonymné weby chránené pred vystopovaním ich prevádzkovateľov.
Tajomný svet, ktorý bol doposiaľ známy iba pre zasvätenú komunitu, sa začína otvárať svetu. Nový vyhľadávač TorSearch zbiera informácie o webových serveroch a službách, aby umožnil ich rýchle vyhľadávanie a prehliadanie.
Ukryté za TOR-om
V tejto chvíli má v databáze viac ako 130-tisíc webov, ktoré sú dostupné cez webovú bránu Tor2web alebo z internetového prehliadača podporujúceho pripojenie k distribuovanej TOR sieti.
Po desiatkach publikovaných článkoch zažíva služba intenzívny prílev zvedavcov, ktorí sa snažia nahliadnuť do neznámeho sveta. Samotná brána Tor2web sa chvíľami stáva nedostupnou.
Po zavretí obchodu Silk Road, na ktorom sa napríklad obchodovalo s drogami, tak vznikol nástroj, ktorý umožňuje rýchlo vyhľadať všetky jeho alternatívy či nových nástupcov. A to nielen pre tých, ktorí hľadajú vstup na čierny trh, ale aj pre FBI a ďalšie úrady bojujúce proti kriminalite.
Viac anonymity
TOR je v posledných mesiacoch predmetom záujmu aj takých ľudí, ktorí na internete anonymitu predtým nehľadali.
Po zverejnení informácií o masívnych špionážnych programoch však začínajú hľadať možnosti, ako lepšie chrániť svoje súkromie.
Americké úrady ako NSA sa pritom dlhodobo snažia prelomiť anonymitu siete TOR. Doposiaľ sa však štátnej agentúre podarilo dosiahnuť iba čiastkové úspechy, ktoré výraznejšie súkromie v sieti nenarušili.
NSA využívala bezpečnostné nedostatky internetového prehliadača, ktorý je súčasťou balíka Tor Browser Bundle.
Informoval o tom magazín Digital Trends.