LONDÝN, BRATISLAVA. Odborníci sa už dlhšie domnievali, že zvieratá môžu predpovedať počasie. Toto tvrdenie malo len málo dôkazov, teraz však našli konkrétny príklad. Podľa štúdie v Plos One hmyz odrádza od párenia pokles atmosférického tlaku, ktorý predznamenáva dážď.
Vedci z Univerzity Sao Paulo si všimli zvláštne správanie pokusného hmyzu v laboratóriu pri nižšom tlaku vzduchu. Následne so svojimi kolegami z kanadskej Univerzity západného Ontaria urobili pokusy na troch druhoch – chrobákovi Diabrotica speciosa, more Pseudaletia unipuncta a voške Macrosiphum euphorbiae.
„Hmyz očakáva smrť,“ vysvetľuje zmeny správania podľa Nature entomológ Bernard Roitberg. „Zmeny tlaku musia zmeniť správanie hmyzu s cieľom maximalizovať šance na odovzdanie génov.“
Pri výskume si vedci všimli, že pri rýchlom poklese atmosférického tlaku sa samčeky chrobáka stali menej citlivými na samičie feromóny. Ak boli umiestnené v blízkosti samičiek, došlo medzi nimi k spojeniu, avšak väčšina preskočila obvyklé dvorenie a vrhla sa rovno do párenia. Mory a vošky sa správali podobne.
Samičky oboch druhov znížili až o 70 percent produkciu feromónov, samčeky oboch druhov boli menej citlivé na vábenie samičiek.
Podľa štúdie nie je jasné, vďaka čomu sa hmyz stáva citlivým na tlakové zmeny. Upozorňovať by ich však mohli malé zmyslové chĺpky alebo vzduchové bubliny v črevách.