SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Testovali sme prvú hernú konzolu s Androidom

Sadne vám presne do rúk, zvládne tie najnáročnejšie Android hry a zahráte sa s ňou aj tie počítačové.

(Zdroj: SME / Vladimír Šimíček)

Nvidia Shield

Páči sa nám:

vysoký výkon, ergonómia, rozumná cena, hry z PC

Nepáči sa nám:

dispej mohol byť väčší, hmotnosť

Cena:

299 USD

Hodnotenie:

8,5

Keď pred viac ako piatimi rokmi predstavil jeden z najväčších výrobcov grafických čipov svoju mobilnú platformu, len málokto to ocenil. Konkurenční výrobcovia svoje mobilné divízie predali vo viere neporaziteľnosti klasických počítačov.

No úspech iPadu radikálne zmenil trh a kým sa táto dvojica snaží dobehnuť zmeškané, Nvidia už má za sebou štvrtú generáciu mobilného čipu Tegra. Pritom mobilný segment trhu je veľmi lukratívny a ročne sa tu otočí niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Gamepad s obrazovkou

Volá sa Nvidia Shield a má to byť prvá herná konzola so systémom Android. Niekoľko pokusov o vytvorenie herných smartfónov a tabletov sme tu už síce mali, no až na Razer Edge Pro skončili všetky bez väčšieho úspechu.

Shield je výrazne odlišný a na prvý pohľad pripomína skôr prerastený ovládač k hernej konzole, ako mobilné zariadenie. To, že nevyhráva súťaž krásy, neprekáža. Dizajn je podriadený ergonómii a potrebám hardvéru.

Keď zahodíte predsudky a zoberiete zariadenie do rúk, pochopíte zámer dizajnérov. Tvarovanie spodnej časti presne kopíruje vaše prsty a pogumovaný povrch ich istí v bezpečnej a zároveň pohodlnej polohe.

nvidia-shield-1.jpg

Dotyk je druhoradý

S dvojicou prstov bez problémov dosiahnete na všetky dôležité ovládacie prvy – dvojicu analógových páčok, viacsmerový ovládač a štvoricu tlačidiel XAYB.

Ďalšia štvorica tlačidiel je v dosahu ukazovákov a päticu tlačidiel pre ovládanie systému nájdete v strede, nad analógovými páčkami. Základné rozloženie je je teda totožné s gamepadom pri Playstation 3.

Päťpalcový displej je dotykový, no ovládnuť ho prstami nie je jednoduché kvôli jeho umiestneniu. Dotykové ovládanie tu slúži len ako núdzové riešenie pre prácu so systémom a aplikáciami.

nvidia-shield-2.jpg

Ako sa na tom hrá

Vynikajúca ergonómia ovládania, jasný displej so živými farbami a HD rozlíšením či stereo reproduktory s dobrým zvukom. Shield má všetky predpoklady byť najlepšou vreckovou hernou konzolou na trhu.

Hranie hier je príjemným zážitkom, subjektívne lepším pri porovnaní s vreckovými konzolami od Nintenda a Sony. Porovnanie s akýmkoľvek smartfónom alebo tabletom je jednoznačné – hlavne pri akčných hrách sa dotykové ovládanie nemôže vyrovnať.

Navyše, batériu nemusíte nabíjať každých pár hodín. Hranie hier či pozeranie HD filmov neskončí skôr ako za desať hodín. Ak si vystačíte aj s menšou intenzitou podsvietenia displeja, môžete sa hrať aj viac ako pol dňa.

nvidia-shield-3.jpg

Čo sa zahráte?

Parametre
  • Štvorjadrový procesor, 1,9 GHz
  • 2 GB pamäť
  • 16 GB dáta
  • 2x2 Mimo Wi-Fi, BT 3.0
  • 5 palcový HD displej
  • Rozmery 158 x 135 x 57 mm
  • Hmotnosť 579 g
  • Android 4.2.1

Pre Android je síce stále dostupné menšie množstvo prémiových hier v porovnaní s iOS, no situácia sa postupne zlepšuje. Pomáha tomu aj snaha Nvidie, ktorá sa podieľa na vývoji a optimalizácii graficky najkrajších hier.

Dnes je dostupných niekoľko desiatok hier optimalizovaných pre čipy Tegra. Plnú podporu pre Shield nemajú všetky hry, no bez problémov fungoval Asphalt 8, Grand Theft Auto III, Sonic 4, Puddle či Blood Sword.

Dobre použiteľné sú aj emulátory starých herných konzol. Hry, ktoré sa tu zahráte, boli vytvorené pre ovládanie gamepadom a ich používanie s dotykovou obrazovkou nie je ani zďaleka také zábavné.

Podporované hry ale nemusíte svojpomocne hľadať v obchode Google. Nvidia má vlastnú aplikáciu, ktorá vám ponúkne kompletný zoznam hier.

Nie je ich málo a nenájdete tu žiadne krátke alebo nudné tituly.

AnTuTu v.4

Score

37060

3DMark

Ice Storm Unlimited

14647

Ice Storm Extreme

9255

Epic Citadel

High Quality

56,4 fps

Ultra High Quality

53,6 fps

Shield je jedným z najvýkonnejších Android zariadení súčasnosti a v najbližšej dobe sa to nezmení.

store.jpg

V Shield Store nájdete všetky podporované hry.

Z počítača na displej

Zapnete si počítač v pracovni a Shield sa sám postará o všetko ostatné. V pohodlí kresla si aj na záhrade zahráte svoju obľúbenú hru zo Steam účtu. Aplikácia vyhľadá na počítači všetky podporované hry a na diaľku ich dokáže spustiť a ovládať.

Počítačová hra sa zobrazí a ovláda presne tak, ako keby bola spúšťaná priamo na Shielde. Všetko funguje s minimálnym oneskorením, ktoré navyše pri väčšine hier nedokážete zaregistrovať a nemá vplyv na hrateľnosť.

Podmienkou je ale počítač s modernou grafickou kartou od Nvidie a výkonný bezdrôtový smerovač. S tým starým skončí každý pokus chybovou hláškou a výkon počítača je potrebný nielen pre zobrazenie samotnej hry, ale aj pre prenos obrazu a zvuku cez sieť.

Obraz zo zariadenia môžete bezdrôtovo zobraziť aj na televízore, ktorý ale musí podporovať technológiu Miracast. To je zároveň hlavný problém celého riešenia, keďže integrovaný Wi-Fi adaptér ešte nezaručí plnú kompatibilitu.

steam.jpg

Do počítača nemusíte nič inštalovať Stačia aktuálne ovládače a aplikácia Steam.

Oplatí sa kúpiť?

Nvidia Shield je zatiaľ jediné zariadenie svojho druhu. Kým pred dvomi rokmi by niečo podobné nedávalo zmysel kvôli malému množstvu prémiových hier pre Android, dnes je situácia odlišná.

Výber zaujímavých titulov je bohatý a možnosť streamovania hier z počítača je presne tou funkciou, ktorá pri Android zariadeniach doteraz chýbala (a my sme vlastne ani nevedeli, ako veľmi ju potrebujeme).

Za 299 dolárov to vôbec nie je zlá kúpa a ak si nájde dostatok záujemcov, tak môže dokázať nakopnúť celý segment s hrami pre Android platformu. Nvidia tu už od čias prvého Tegra čipu pomáha vývojárom a konečne by mala v rukách silný argument založený na trhovom podiele.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 25. mar

Nové správy z sveta vedy.


a 2 ďalší 24. mar

Mechanochémia je perspektívna pri zhodnocovaní odpadov.


a 2 ďalší 24. mar
SkryťZatvoriť reklamu