PEKING BRATISLAVA. Viac ako dva milióny štátnych zamestnancov sledujú v Číne dianie na internete. Dôvodom je vytvárať správy o náladách občanov a zahraničných médií. Pod palcom majú stovky miliónov užívateľov, podobne ako veľký čínsky firewall.
Analytici a cenzori sa zameriavajú najmä na sledovanie sociálnych sietí. Napríklad na službu Weibo, ktorá funguje v krajine od roku 2010 a má 500 miliónov registrovaných používateľov. Tí denne vytvoria 100 miliónov príspevkov.
Zozbierané informácie slúžia na riadenie cenzúry a usmerňovanie politiky v Číne. To, čo by však vo vyspelejších ekonomikách mohli vytvárať počítačové systémy, vyrábajú vyškolení ľudia.
Presná forma práce nie je známa, hovorí sa iba v náznakoch. Ľudia údajne sledujú konkrétne kľúčové slová a k nim zaznamenávajú negatívne reakcie.
Čínsky internet je jedným z najregulovanejších a najcenzurovanejších na svete. Weby, ktorých obsah sa nekryje s ideológiou krajiny, bývajú zablokované. Príspevky, ktoré negatívne reagujú na citlivé politické témy, sú mazané.
S narastajúcim počtom užívateľov internetu sa však táto úloha stáva výzvou. Nie je jednoduché ustriehnuť masy, ktoré sa snažia pre vyjadrenie svojich názorov využiť množstvo internetových služieb. Čím viac príspevkov cenzori mažú, tým viac náhradných sa na serveroch objavuje.
Čína priveľmi o svojich cenzorských aktivitách nehovorí. Z minulosti je však známe, že nadnárodné internetové spoločnosti sa museli neraz prispôsobiť požiadavkám regulátorov.
Informovala o tom britská BBC.