TEHERÁN, BRATISLAVA. Viedol iránske kyberkomandá, ktoré v posledných rokoch útočili na rôzne ciele v Izraeli či Spojených štátoch. Mojtabu Ahmádího, šéfa iránskeho velenia kybervojny, našli v pondelok mŕtveho na severozápade Teheránu.
Britský denník Daily Telegraph píše o dvoch guľkách v blízkosti srdca.
„Na jeho tele som videl dve zranenia po guľkách a rozsah zranení naznačoval, že bol zavraždený zblízka," cituje Daily Telegraph svedka, ktorý situáciu opisoval na webstránke blízkej miestnym revolučným gardám.
Smrť pôvodne potvrdili aj iránske kyberjednotky na sociálnej sieti Facebook. Nasledoval však zákaz hovoriť o ďalších podrobnostiach.
Irán: Žiadna vražda
Oficiálne iránske miesta však popierajú vraždu šéfa svojich kyberkománd. Hovoria o vyšetrovaní incidentu, ktorého súčasťou je jeden štátny zamestnanec.
„Toto stanovisko popiera všetky správy o vražde jedného z našich pracovníkov," tvrdí podľa agentúry Bloomberg Hassan Mojtaba z revolučných gárd. Stanovisko zverejnila internetová stránka Albroz, blízka týmto jednotkám. „Vyšetrujeme tento incident a úmysly útočníka či útočníkov."
Krajina však zároveň potvrdila, že "hrozná udalosť" zahŕňa jedného z členov samotných revolučných gárd. Výsledky vyšetrovania chce oznámiť oficiálnou cestou.
Boje v kybersvete
Medzi Iránom a viacerými krajinami dnes zúri relatívne divoká virtuálna vojna. Odštartovali ju Spojené štáty a Izrael, keď aj pomocou škodlivých kódov Flame a Stuxnet napadli iránsku infraštruktúru. Výsledkom boli poškodené centrifúgy na obohacovanie jadrového paliva, čim sa iránsky nukleárny program spomalil o niekoľko rokov.
Irán podnikol viacero odvetných útokov na americké webstránky a inštitúcie, predpokladá sa tiež, že výrazne podporuje takzvanú Sýrsku elektronickú armádu. Podobné útoky nedávno smerovali napríklad na banky a médiá v Spojených štátoch.
Stále viac útokov
„Iránske kyberútoky na Izrael a iné ciele v regióne narastajú a sú stále väčšou hrozbou," hovorí pre britský denník bezpečnostný expert Shashank Joshi. „No dosiaľ ich nik nevnímal ako vážny problém, takže je skôr neobvyklé a významné, že niekto sa odhodlal k takémuto kroku na poli vedenia kybervojny."
V Iráne v posledných rokoch zabili viacero ľudí, zväčša spájaných s miestnym nukleárnym programom. Teraz však bol cieľom expert na informačné technológie a vedenie boja vo virtuálnom priestore. Magazín Forbes predpokladá, že počet podobných vrážd bude zrejme narastať.