SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Papers, Please je najkrutejšia hra, akú ste asi hrali

Jednoduchý simulátor imigračného pracovníka je nečakane krutou hrou. Ste pripravení obetovať sa pre dobro druhých?

Papers, please

Páči sa nám:

neomrzí ani po hodinách hrania, skvelá atmosféra

Nepáči sa nám:

v neskoršej fáze hry zložité

Hodnotenie:

9,0

Papierovačky, samé nudné papierovačky. Práca imigračného úradníka sa môže zdať nudná, no ak ste už zažili hodinový zástup pri vstupe do Spojených štátov, získate na túto prácu úplne iný pohľad.

Röntgenový pohľad, podozrievavé otázky a pokerový výraz tváre počas kontrolovania pasu a vstupných víz. Zvedavé otázky aj pri najmenšom podozrení vás možno znervózňujú, no skúste sa vžiť do kože pracovníka za prepážkou.

Smer východ

Kam inam zasadiť dej hry ako na východ? Vašim domovom je neexistujúca krajina s názvom Arstotzka, ktorá sa po dlhých rokoch rozhodla otvoriť svoje hranice.

SkryťVypnúť reklamu

Výhra novej pracovnej pozície na hraniciach je skôr za trest – plat je nízky, za chyby sa trestá a nový byt nie je vhodný pre vašu veľkú rodinu. Optimistické vyhliadky na budúcnosť tu teda nie su.

Za každú skontrolovanú osobu sa vám na účet pripíše päť kreditov. Tie sú nevyhnutné na platenie nájmu za byt, tepla, jedla a liekov. Ak sa nebudete snažiť, zarobíte len na nájomné.

Rodina tak bude trpieť hladom a ak im ani nezakúrite, veľmi rýchlo ochorejú. Základným hnacím motorom hry je teda čo najväčší počet odbavených žiadateľov o vstup do krajiny.

paper1p1n.jpg

Nesmiete nič prehliadnuť

Prvé dni v novej práci sú jednoduché a pomaly sa tu zoznamujete s fungovaním úradu. Detailne kontrolujete pasy, ktoré musia byť pravé. Po ruke máte vždy návod, ktorý obsahuje potrebné informácie vrátane kontrolných prvkov a miest, kde sa pasy vydávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa ale kontrola sťažuje. Prichádzajú nové a nové predpisy, k pasu je zrazu potrebné povolenie na pobyt, pracujúci občania zas potrebujú pracovné povolenie. Vašou úlohou je starostlivo preveriť každého človeka a vstup do krajiny mu buď povoliť alebo zamietnuť.

Ak sa pomýlite, dostanete okamžite upozornenie. Zo začiatku vám nadriadený toleruje pomerne dosť prešľapov, no postupne sa ich väčší počet negatívne odrazí na vašej výplatnej páske.

paper1p3.png

Ste bezcitní?

Ľudia sú rôzni. Niektorí vám vynadajú, hoci nemajú ani len pas, ďalší pôsobia smutne už na prvý pohľad. Komunikácia s nimi je dôležitá najmä pre odhalenie drobných nezrovnalostí, ktoré by vám mohli znížiť sumu na výplatnej páske.

Lenže, čo ak sa na rad dostane niekto, kto si zaslúži vstup do krajiny aj napriek tomu, že nemá všetky potrebné povolenia? Už na piaty deň sa nám o vstup pokúsil manželský pár, utekajúci pred zlou situáciou. Muž mal všetky papiere v poriadku, no manželke chýbalo povolenie na vstup.

SkryťVypnúť reklamu

Ste ochotní obetovať päť kreditov pre dobro tohto páru? Ste to ochotní spraviť aj napriek tomu, že tých päť kreditov nutne potrebujete na lieky pre svoju chorú dcérku?

Alebo naopak, zamedzíte vstup obchodníkovi s bielym mäsom, aj keď má všetky papiere v poriadku a chvíľu pred ním ste do krajiny pustili jeho budúcu obeť? Rozhodovanie tu nie je vôbec jednoduché a navyše vás tlačí čas.

paper1p2j.jpg

Jednoduchá grafika

Papers, Please sa svojim grafickým znázornením vracia o niekoľko desaťročí dozadu. Pamätníkom určite pripomenie zlaté časy hier s ručne kreslenou grafikou a pútavým príbehom.

Obmedzená farebná paleta, stále rovnaké prostredie a minimum animácií. To, čo by modernej hre uškodilo, tu dopĺňa ponurnú atmosféru. Navyše sa počas celej hry na vás neusmeje ani jedna postava.

SkryťVypnúť reklamu

Hudbu budete počuť len na začiatku hry, kde poteší každého súdruha. Rozhovory sa vedú v neidentifikovateľnej reči. Nároky na hardvér sú veľmi nízke, vystačíte si s bežným dvojjadrovým procesorom na Windows alebo Mac platforme.

mapa.png

Zábavné bonusy

S hrou dostanete elektronickú knihu s pravidlami, ktoré si určite naštudujte. Na vyše tridsiatich stranách je podrobne popísané množstvo informácií, s pomocou ktorých rýchlejšie odhalíte nepovolané osoby a ušetríte si peniaze za pokuty.

Zábavnejšie sú ale dve minihry. V prvej z nich sa stávate šéfredaktorom provládneho denníka, pričom vašou úlohou je zostavenie titulnej strany z dostupných článkov. Na základe výberu rastie loajálnosť občanov k médiu a k predstaviteľom moci.

Druhá hra vás postaví do úlohy vyšetrovateľa bombového atentátu, pri ktorom zahynuli aj nevinní civilisti. Pomôže vám s tým niekoľkých indícií a záznamov z posledných hodín pred atentátom.

SkryťVypnúť reklamu

minihry.png

Nie je pre každého

Aj keď vás hra neodmení za vaše dobrosrdečné chovanie, budete sa snažiť pomáhať tak, ako v skutočnom živote. Ustarostené tváre cudzích ľudí a ich neľahký životný osud vás môžu pripraviť o celú rodinu, preto nečakajte, že vás táto hra naplní dobrou náladou.

Jednoduché grafické stvárnenie hrateľnosti prospieva a zbytočne vás nerozptyľuje od potrebného sledovania drobností.

Vývojárom sa ale nepodarilo nájsť všetky chyby a tak sa často stáva, že nemôžete dokončiť rozhratý deň kvôli chýbajúcemu pasu alebo vám hra aj po skonční pracovnej doby posiela neustále nových ľudí.

Za necelých osem eur je to dobrá zábava, ktorá ale nemusí sadnúť každému. Pri tomto type hier si navyše neoddýchete, vyžaduje totiž neustále sústredenie a hľadanie drobných detailov.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Od Číny sa nemôžeme úplne odpojiť, tvrdí expertka na medzinárodné vzťahy Theresa Fallon.


15 h
Prezident Zelenskyj sa prihovoril hosťom v Cannes.

Film sa mal volať Z, režisér ho premenoval.


40m

Nie je pravda, že Slovensko (a Maďarsko) je odkázané na ruskú ropu.


19 h

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Sci-fi koncept zostáva mimo oblasti vedy.


a 1 ďalší 57m

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 4 h
davka

Aké dôvody viedli katolícku cirkev k odsúdeniu známeho Giordana Bruna?


22 h
Klimatológ Kamil Láska dúfa, že ľudia nad klimatickou zmenou iba nemávnu rukou.

V marci padli teplotné rekordy.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu