BRATISLAVA. Začiatkom roka Orange mierne zvýšil poplatok, ktorý si pýta, keď jej zákazník mení operátora a berie si telefónne číslo. Stúpol zo 6,70 eura na osem eur.
Išlo o vôbec prvé zvýšenie tohto poplatku za posledné štyri roky. Orange ním vyrovnal taxu na úroveň Telekomu, ktorý si tiež účtuje za prenos čísla osem eur. Odchod z O2 je grátis už roky.
Keďže Telekomunikačný úrad pred štyrmi rokmi operátorom odporučil, aby prenos čísla nestál viac ako štyri eurá, reagoval na mierne zdraženie poplatku okamžite. Šéf regulačného úradu Ladislav Mikuš si operátorov zavolal, aby im neformálne dohovoril, že by mali zrušiť poplatok za prenos čísla.
Neúspešne. Šesť mesiacov po začatí rokovaní včera Mikuš vydal oficiálne odporúčanie, aby operátori poplatok prestali účtovať. „Pokiaľ sa situácia do konca októbra nezmení, začneme konzultáciu, po ktorej môžeme výšku poplatku regulovať,“ avizuje reTelekomunikačný úrad.
Nakoniec zrejme úrad poplatok bude musieť zakázať, operátori mu totiž pravdepodobne neustúpia. „Momentálne neplánujeme poplatok rušiť,“ povedal šéf komunikácie Orangeu Peter Tóth.
Očakávaný zákaz poplatku nebude platiť len na mobilných operátorov, ale aj ďalšie telekomunikačné firmy, ktoré si účtujú poplatky za prenos čísla na pevných linkách.
Poplatky, ktoré vyberajú od zákazníkov, sú pritom ich čistým ziskom a nie je pravda, že by nimi kryli náklady s prenosom. Tie si totiž operátori platia medzi sebou.
Keď teda zákazník odchádza z Telekomu, poplatok mu nezaplatí len on, ale aj operátor, ku ktorému si číslo prenáša. Ide asi o tri eurá, čo majú pokryť skutočné náklady s prenosom.