BRATISLAVA. Prvý raz letela okolo v roku 1980 sonda Voyager. Keď sa poriadne zahľadela do atmosféry Titanu, asi najzáhadnejšieho mesiaca planéty Saturn a možno i celej slnečnej sústavy, našla v nej množstvo látok.
Sonda, ktorá dnes už letí medzihviezdnym priestorom, objavila uhľovodíky ako propán, ale aj propín či jednoduchý metán. Medzi jej nálezmi však chýbala významná látka - propylén či propén, z ktorého ľudia vyrábajú známy polypropylén, a teda aj plasty.
Teraz na túto zložku narazila vesmírna sonda Cassini. Okrem našej planéty tak poznáme v blízkom vesmíre iba druhé miesto, kde sa látka nachádza.
Všade okolo nás
„Táto chemická látka je v našom každodennom živote všade okolo nás,“ hovorí v tlačovom vyhlásení NASA o látke planetárny vedec a prvý autor štúdie v Astrophysical Journal Letters Conor Nixon.
„Pospájaná v dlhých reťazcoch vytvára plast nazývaný polypropylén. Plastový kontajner vo vašich potravinách určený na recyklovanie s číslom päť naspodku, to je práve polypropylén.“
Ako mladá Zem?
Saturnov mesiac Titan je jedno z najzaujímavejších miest v slnečnej sústave. Predpokladá sa, že veľmi mladá Zem mohla vyzerať podobne, ako vyzerá Titan dnes.
Jeho výraznú atmosféru tvoria najmä dusík a metán, ten dokonca vytvára rieky a prší z oblakov podobne ako na našej planéte voda. No keď sa vďaka vplyvu Slnka metán rozpadá, zvyšky sa môžu pospájať a vytvárať nové uhľovodíky. Vrátane novoobjaveného propylénu.
Misia Cassini je jednou z najúspešnejších kozmických ciest súčasnosti. Sonda, ktorá skúma Saturn a jeho okolie, už objavila nové mesiace veľkej planéty, vodné gejzíry mesiaca Enceladus či metánové jazerá na Titane.