TORONTO, BRATISLAVA. Kúpite si na čiernom trhu mobil a keď do neho zasuniete SIM kartu, zistíte, že ho siete mobilných operátorov odmietajú. Kanada spustila centrálny register kradnutých mobilov.
Stačí jediný záznam, aby ukradnutý mobil prestal na domácej pôde fungovať. K jednoduchému spôsobu blokovania sa pod tlakom verejnej mienky teraz pridali aj mobilní operátori.
Aj keď blokovať mobily nie je pre operátorov náročná či nákladná úloha, zväčša sa tomu vyhýbajú, pretože každý, kto mobilné služby používa, je pre nich zdrojom zisku.
Pritom tak ako pri overovaní identity dokážu odmietnuť spojenie pre konkrétne číslo SIM karty, dokážu to spraviť aj pre IMEI kód mobilu.
V národnom registri si môžu IMEI kódy preveriť aj občania. Stačí iba vložiť 15-miestny IMEI kód do formulára na webe. Ten sa zobrazí na displeji každého mobilu po vyťukaní príkazu *#06# na jeho klávesnici. Zvyčajne je však napísané aj na bielej nálepke pod akumulátorom.
S narastajúcou módnosťou a cenami smartfónov však vo vyspelých krajinách narastá počet krádeží. Preto kým Kanada už svoj systém sprevádzkovala, budovanie iného ohlásili aj v USA.
Mobilní operátori však nie sú jedinými, od ktorých sa spoločenská zodpovednosť žiada. Narastajú tlaky aj na samotných výrobcov smartfónov, aby ich vybavili prvkami, ktoré ich v prípade krádeže znefunkčnia. Cieľom má byť odradiť kriminálnikov od krádeží a lúpežných prepadnutí, pretože by získali tovar, ktorý má nízku predajnú cenu.
Informoval o tom server The Globe and Mail