SME

Nová 3D tlačiareň bude stáť sto eur

Pracuje inak, ako všetky doterajšie modely. Lacná tlačiareň laserom vytvrdzuje živicu plávajúcu na vode.

SASKATCHEWAN, BRATISLAVA. Volá sa Peachy Printer a pre svoju nízku cenu sa môže stať technologickou hračkou, ktorá sa objaví pri nejednom počítači. S minimom súčiastok je 3D kopírkou, na ktorej si každý môže vytlačiť svoje každodenné drobnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemá servomotory, výkonný riadiaci čip a netaví ani plastové lanko vtláčané do dýzy. Dokonca nemá ani USB port, cez ktorý by jej počítač zasielal inštrukcie pre tlač. Kanadskému vývojárovi, ktorý stojí za týmto nezvyčajným projektom, sa však podarilo postaviť k 3D tlači úplne inak ako jeho predchodcovia.

SkryťVypnúť reklamu

V nádobke je živica s plnivom, ktorá sa pod laserovým lúčom mení na pevný plast. Kým laserový lúč sa vychyľuje pomocou zrkadla zo strany na stranu cievkou, ktorá vytvára magnetické pole, vrstva živice stúpa po stotinách milimetra nahor s každou kvapkou vody, ktorá preteká z vrchnej nádoby do spodnej.

Počítač zaznamenáva každú kvapku cez senzor pripojený k mikrofónovému vstupu a cez slúchadlový výstup zasiela signál, ktorý vychyľuje laser na žiadané miesto.

Aj napriek tomu, že ide o najjednoduchší spôsob komunikácie, autor tvrdí, že vďaka 16-bitovým zvukovým kartám v dnešných počítačoch a notebookoch ide o presný mechanizmus.

Všetko sa to začalo ako hračka zostavená z vecí z domácnosti, v budúcom roku by však mohlo ísť o kratochvíľu pre každého. V tejto chvíli zbiera autor tohto projektu predplatné od záujemcov, aby mohol dohodnúť sériovú výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zariadenia samotného pracuje aj na softvéri. Aby bola tlačiareň čo najvšestrannejšia, využíva jej laser v spolupráci s webkamerou, fotoaparátom či kamerou v mobile na digitalizáciu 3D objektov.

Informoval o tom magazín Hexus.net.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu