Videli ste prípravu predchádzajúcej správy IPCC, ako správa vzniká?
„Panel nič priamo neskúma, len zhromažďuje vedecké, technické a socioekonomické poznatky z hodnoverných zdrojov. Potom sa ich snaží vyhodnotiť tak, aby vydal vyvážené a navyše aj politicky relevantné stanovisko.“
Čo všetko berie do úvahy?
„Zostrojenie správy má tri pracovné skupiny. Prvá sa zaoberá vedeckými aspektmi klimatického systému a klimatickej zmeny. Ďalšia skúma, aká je zraniteľnosť rôznych spoločenstiev, napríklad prírodných. Tretia skúma takzvané mitigačné opatrenia, teda napríklad efekt obmedzenia produkcie skleníkových plynov.“
Prečo sú medzi správami niekoľkoročné odstupy?
„Pracovné skupiny majú množstvo zasadnutí, kým vydajú poslednú správu. Celý tím je veľmi široký, je v ňom niekoľko stoviek odborníkov. Existuje aj redakčná skupina, ktorá správu zostavuje.
Snaží sa byť vyvážená aj politicky relevantná, a keďže všetky správy majú charakter odporúčaní, musí vyrokovať, aby hlavné odkazy správy boli nielen vedecky dobre napísané, ale aby zároveň boli politicky stráviteľné pre všetky štáty.
Jednotlivé štáty majú výrazne odlišnú filozofiu. Európske štáty tlačia na presadzovanie opatrení. Iní majú tiež svoje záujmy. Občas sa pochytia aj na jednom slovíčku.“
Ďalej k téme:
- Človek otepľuje planétu. Vedci to ešte nikdy nepovedali tak jasne
- Problémom správy je priveľa sebaistoty (komentár)
Bolo cítiť aj tlak priamo zo strany vlád?
„Organizácia je medzivládna a na konečnom rokovaní sa zúčastňujú aj zástupcovia vlád. Po odborníkoch nastupujú politici.“
Finálnu podobu správy môžu ovplyvniť aj politici?
„Áno, ale dohliada na nich vedecká komunita, aby sa odkazy správy nemenili tým, že sa mení formulácia. Stráži sa aj to, aby tie hodnotiace aspekty neboli obrátené proti konkrétnej krajine.