NEW YORK, BRATISLAVA. Zhromažďujú údaje o ľuďoch, aby sústredili informácie o ich spotrebiteľských návykoch. Vždy, keď niekto v USA žiada o pôžičku, použije vernostnú kartu alebo uskutoční nákup pri ktorom sa identifikuje, jedna z trojice veľkých firiem zaznačí tieto dáta do systémov, aby ich mohla speňažiť. Hovoria im dátoví brokeri.
Za odplatu vytvárajú obchodníkom a finančníkom profily, prehľady a štatistiky, ktoré im pomáhajú určiť bonitu zákazníka alebo vypočítať trendy predaja.
Firmy LexisNexis, Dun & Bradstreet a Kroll Background America však teraz tieto citlivé dáte neochránili. Na internete sa objavili milióny identít, ktoré okrem mien a adries obsahovali aj čísla sociálnych poistiek či dátumy narodení. Od obyčajných rádových ľudí až po politikov a známe celebrity, vrátane ženy amerického prezidenta Baracka Obamu.
Jednotlivé záznamy si mohol ktokoľvek kúpiť po 50 centov, prehľady boli dostupné v cenách od 5 do 15 dolárov. Za nezvyčajnou ponukou bola hackerská skupina UGNazi, ktorej sa podarilo sústrediť ohromné množstvo údajov.
Firmy zlyhali, o rozsahu prieniku a postupnom zbieraní dát ani netušili. Ohrozili súkromie viac ako štyroch miliónov Američanov a nik netuší, koľko ďalších identít by sa odkrylo, ak by hackerská skupina na seba neupozornila netradičnou ponukou na jednom zo serverov, ktorý je dnes mimo prevádzky.
Aktivitu útočníkov zoskupených okolo servera ssndob.ms odhalil bezpečnostný analytik Brian Krebs, ktorému sa podarilo vystopovať aj spôsob zberu dát.
Upozornil na to magazín Digital Trends.