BRATISLAVA. Trvalo takmer polstoročie, kým sa tá hypotéza ukázala ako správna. Napokon však minulý rok fyzici na Veľkom hadrónovom urýchľovači objavili a začiatkom tohto roka aj predbežne potvrdili a určili, že tá častica je naozaj Higgsov bozón.
Práve Peter Higgs, po ktorom bozón nesie meno, je najväčším favoritom na získanie aktuálnej Nobelovej ceny za fyziku. Naznačuje to každoročný odhad Davida Pendleburyho pre agentúru Reuters. Najprestížnejšie ocenenia vo svete vedy sa budú oznamovať od 7. októbra.
Cena za bozón
Fakty
Kedy oznámia ceny
7. októbra: fyziológia alebo medicína,
8. októbra: fyzika,
9. októbra: chémia,
pravdepodobne 10. októbra: literatúra,
11. októbra: cena za mier,
14. októbra: cena Švédskej banky za ekonómiu.
Objavy planét v ďalekých hviezdnych sústavách, nanotechnológie či mechanizmy, ktoré v DNA zapínajú a vypínajú fungovanie génov. To by podľa citovanosti medzi odbornou verejnosťou mohli byť ďalší favoriti na tohtoročné nobelovky.
Najznámejším z vedcov je však britský teoretický fyzik, ktorý spolu s päticou kolegov sformuloval v roku 1964 mechanizmus, ktorý prakticky vysvetľuje, prečo veci okolo nás nadobúdajú hmotnosť. Higgs zároveň predpovedal existenciu častice, ktorá je kľúčová pre toto vysvetlenie.
„Vyzerá to tak, že s marcovým potvrdením experimentálnych výsledkov v CERN-e nie je ťažké predvídať, že objav tento rok ocenia,“ vysvetľuje podľa Reuters Pendlebury.
Problém s ocenením Higgsovho bozónu je, že Nobelova cena sa môže udeliť iba trom žijúcim vedcom.
Mechanizmus však prakticky naraz opísala šestica teoretických fyzikov, z ktorých dnes žijú piati. Predpokladá sa však, že ak, potom by sa laureátmi ceny švédskej Kráľovskej akadémie vied stali Higgs a Francois Englert. Bol prvý, komu v roku 1964 na túto tému vyšla odborná štúdia. Druhý autor textu Robert Brout už zomrel.
Pochopenie génov
Na objave Higgsovho bozónu sa podieľali tisícky vedcov vrátane Slovákov. Preto môžu napokon Nobelovu cenu získať astronómovia za objav planét mimo našej slnečnej sústavy. Dodnes za to neudelili Nobelove ceny.
S odhadmi na poli medicíny a chémie to je ťažšie. Citácie však naznačujú, že laureátmi za fyziológiu alebo medicínu by mali byť molekulárni biológovia a genetici. Napríklad takí, ktorí ukázali lepšiu a účinnejšiu liečbu rakoviny či naznačili, ako sa zapínajú a vypínajú gény.