BRATISLAVA. Minimálne od polovice minulého storočia stúpa vo svete priemerná teplota a príčinou tohto globálneho otepľovania je človek. Myslíme si to so zhruba deväťdesiatpercentnou istotou a za týmto postojom sú tisícky vedeckých štúdií.
Podobné vety by sme mali už koncom týždňa objaviť v piatej správe Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), ktorý každých šesť rokov zhŕňa stav v klimatológii.
Pod patronátom OSN vytvára správu, ktorá pomáha politikom v ich rozhodnutiach. Za ostatnú z roku 2007 vedci získali Nobelovu cenu za mier.
Teplota nerastie?
Fakty
Správa IPCC
Piata správa je rozdelená do štyroch častí: tri správy pracovných skupín a zhrnutie.
V septembri vyjde časť o vede v pozadí práce, má viac ako dvesto hlavných autorov.
V skutočnosti sa však klimatológovia musia v novom texte vyrovnať s iným fenoménom. Zdá sa, že za posledných pätnásť rokov sa priemerná teplota vo svete zvyšuje výrazne menej, než tvrdili vedecké modely - prakticky nerastie. Klimatológovia sú tak pod tlakom štátov a musia vysvetliť, čo toto spomalenie spôsobuje.
„Niet pochýb, že z pohľadu celosvetových teplôt sme narazili na rovinu na ceste,“ hovorí pre Los Angeles Times Bill Patzert z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). „No nie je tu žiadne spomalenie v náraste vodnej hladiny, takže globálne otepľovanie stále funguje.“
Vedci, ktorí sa od pondelka rozprávajú o fyzikálnych podkladoch svojich tvrdení, hovoria, že otepľovanie sa v skutočnosti nezastavilo.
Teplo sa pravdepodobne ukladá do oceánov, navyše, rok 1998 bol extrémne teplý. V Tichomorí zase prebiehajú pravidelné procesy, ktoré planétu v priemere ochladzujú. Klimatológovia však majú problém ukázať mechanizmus, ako to celé funguje.
Overiť a vysvetliť
Predpokladá sa, že práve vysvetlenie teplotnej anomálie môže byť jednou z najdôležitejších častí aktuálnej správy IPCC. Rovnako aj väčšia kontrola a overovanie výsledkov.
V správe z roku 2007 sa totiž vyskytlo niekoľko chýb, napríklad tvrdenie, že himalájske ľadovce sa roztopia už do roku 2035. To však nebol výsledok vedeckého výskumu, ale tvrdenie prebraté z rozhovoru v popularizačnom týždenníku.
„Vlády žiadajú jasné vysvetlenie, čo zastavenie teploty zapríčinilo,“ dodáva podľa BBC aj Arthur Petersen z holandskej skupiny, ktorá správu kontroluje. „Predpokladám, že to bude podstatnou časťou správy.“