BRATISLAVA. Na začiatku bola trojica rôznych scenárov. Medzinárodný tím totiž sledoval rôzne počítačové modely, ktoré skúmali zmenu klímy a globálne otepľovanie.
Tie verzie pokrývali prípady, keď na zmenu klímy nemá človek žiaden vplyv, keď do hry vstupujú aj emisie vyprodukované ľuďmi i svet, keď by sa do ovzdušia nedostávali ľudské emisie, ani častice a plyny pochádzajúce napríklad zo sopečných erupcií.
Podľa štúdie v odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences vedci následne porovnali rôzne výsledky s dátami zo satelitov. Zistili, že simulácie sedia so skutočne nameranými hodnotami iba v jedinom prípade - keď je za globálnym otepľovaním vplyv človeka.
„Od polovice sedemdesiatych rokov monitorovali prístroje satelitov globálne zmeny v atmosférickej teplote," píšu vedci v abstrakte k svojej štúdii. „Naše výsledky teraz prinášajú jasné dôkazy o vplyve človeka na teplotnú štruktúru atmosféry."
Nový výskum je pokračovaním toho, ktorý klimatológovia publikovali v roku 1996 v magazíne Nature. Teraz však pracovali odborníci s dátami z ďalších dvoch desaťročí. Výsledkom bolo aj sledovanie ochladzovania v stratosfére a otepľovania v troposfére - čo sú znaky ľudskej činnosti.
„Štandardný argument skeptikov je, že všetky pozorované zmeny možno pripísať prirodzeným zmenám v prírode, najmä aktivite Slnku," hovorí podľa tlačového vyhlásenia Adelaidskej univerzity spoluautor štúdie Tom Wigley. „No my sme ukázali, že pozorované klimatické zmeny nemožno pripísať ani Slnku, ani iným prirodzeným faktorom."
Už v máji pritom iná metaštúdia skúmajúca vedecké výstupy za posledných dvadsať rokov ukázala, že ak sa odborníci vôbec zaoberali príčinou globálneho otepľovania, až 97 percent z nich uviedlo ako príčinu človeka.