LONDÝN, BRATISLAVA. Vari žiadna iná choroba nemala taký dramatický vplyv na hudbu či literatúru. Tuberkulóza bola chorobou, ktorá spôsobila predčasnú smrť mnohých umeleckých velikánov vrátane skladateľa Frédérica Chopina, spisovateľky Emily Brontëovej či spisovateľa Franza Kafku.
Ten bol aj jedným z mnohých, ktorí sa snažili zmierniť príznaky tejto choroby dýchaním čerstvého vzduchu a pitím čistej vody v niekoľkých sanatóriách na liečbu TBC, ktorá sa v 19. storočí objavila v celej Európe.
Africký pôvod
Kým doteraz prevládalo presvedčenie, že táto choroba sa preniesla zo zvierat na človeka pred desaťtisíc rokmi, posledný výskum naznačuje, že tuberkulóza je oveľa staršia a má ľudský pôvod. Tvrdí to štúdia publikovaná v časopise Nature Genetics.
Podľa nej je táto infekčná choroba stará vyše 70-tisíc rokov – z obdobia lovcov a zberačov v Afrike. Vedci to zistili, keď kombinovali geografické a genetické údaje z 529 kmeňov tuberkulózy získaných z rôznych častí sveta, aby zrekonštruovali jej históriu a porovnali ju s počiatkami ľudí v Afrike.
Na základe toho zistili, že rodokmeň ľudí a baktérie TBC preukazuje veľmi podobné znaky.
„Zistili sme, že najzákladnejšia línia TBC a ľudí vznikla na rovnakom mieste v Afrike, o šesťdesiattisíc rokov skôr, ako sme si doteraz mysleli,“ povedal podľa BBC Sebastian Gagneux zo švajčiarskeho Inštitútu tropického a verejného zdravia.
Ľudia a baktéria TBC sa nielen objavili v rovnakej oblasti, ale podľa vedcov sa z Afriky tiež spolu sťahovali a rozšírili do celého sveta. Migračné správanie moderných ľudí navyše sprevádzali zmeny v životnom štýle, keď začali žiť vo väčších skupinách.
Tak sa vytvorili ideálne podmienky na efektívny prenos TBC z človeka na človeka. „Rozmanitosť baktérie tuberkulózy sa výrazne zvýšila, keď sa ľudská populácia rozšírila,“ povedal podľa Business Standard Gagneux.
Silná odolnosť k liekom
Vedci chcú teraz zistiť, ako TBC prežila 60-tisíc rokov medzi malými skupinami ľudí. Predpokladajú, že za to môže jej jedinečná vlastnosť, a to, že sa môže prejaviť dlho po tom, čo sa ňou človek infikuje. Ľudia sa totiž môžu nakaziť týmto ochorením a niekoľko rokov s ním žiť bez vykazovania príznakov.
Toto ochorenie je schopné znovu sa aktivovať po určitom čase. Vedci preto predpokladajú, že TBC sa stala viac aktívnou a schopnou šíriť sa ďalej práve vtedy, keď začala ľudská populácia expandovať.
Vedci teraz dúfajú, že sledovanie evolúcie TBC môže pomôcť predvídať vzory infekcie a prispeje k liečbe a kontrole choroby, ktorá ročne zabije viac ako milión ľudí. Kmene tuberkulózy odolné proti antibiotikám sú totiž prítomné takmer vo všetkých krajinách.
Ak však vedci porozumejú tomu, ako sa TBC vyvíjala spolu s človekom, môžu nájsť spôsob, ako znížiť jej jedinečnosť.