SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Nový iPhone 5S sa zaobíde bez hesiel. Svojho majiteľa spozná podľa odtlačku prsta. To čo vyzerá byť na prvý pohľad ako skvelé zjednodušenie života môže v sebe skrývať nečakanú hrozbu.
Proti snímaču odtlačkov v novom iPhone brojí Free Software Foundation. Niet týždňa v ktorom by sa na verejnosť nedostala informácia o tom, ako spravodajské služby špehujú ľudí a prekračujú hranice ich súkromia najrôznejšími úskokmi. Snowden rozosiela do sveta dokumenty, ktoré odhaľujú neetické praktiky NSA a jej partnerov. Technologické firmy mlčia, pretože musia.
Nie je tomu dávno, čo sa objavila informácia o tom, že NSA má popri iných mobilných platformách pod palcom aj iPhony. Čo si potom môžeme myslieť o snímači odtlačkov v iPhone? Každý používateľ sa pri dotyku tlačidla identifikuje svojim nezameniteľným biometrickým znakom. Kto získa k týmto dátam prístup má v rukách dve esá v jednom.
Každý odtlačok možno porovnať s databázou a identifikovať človeka ktorého odtlačky už kdesi v evidencii sú. Funguje to však aj naopak. Zozbierané odtlačky ľudí možno spárovať s identitou ich SIM karty či používateľských účtov. Pre ich podvrhnutie v iných službách, či porovnávanie bez toho aby o tom ktosi tušil.
John Sullivan z FSF vidí v novom smartfóne ohrozenie súkromia používateľov a vyzýva ich k bojkotu. Narozdiel od Androidu ktorého kód je otvorený, útroby systému iOS sú uzavreté a utajené. Nik nemôže skontrolovať čo smartfón s odtlačkami robí, ako ich spracúva a do akej miery sú tieto dáta v bezpečí.
Zo smartfónu by sa tak pod taktovkou NSA mohol stať nástroj na masový zber biometrických dát nič netušiacich používateľov. Heslo si dokáže zmeniť každý a akokoľvek často chce. S odtlačkami prstov to však už nejde.
Informoval o tom britský The Register.