Medzinárodná ochranárska organizácia WWF sa už niekoľko mesiacov snaží zvýšiť ochranu liečivých druhov rastlín, na ktorých je závislá tradičná starostlivosť o zdravie takmer všetkých himalájskych komunít. WWF v spolupráci s UNESCO a Royal Botanical Gardens Kew realizuje v Nepále neďaleko tibetských hraníc rozsiahly projekt People and Plants Programme, ktorý je zameraný na záchranu vzácnych druhov rastlín používaných v tradičnej himalájskej medicíne.
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je až 80 percent celosvetovej populácie závislých práve na liečivých účinkoch rastlín, a to hlavne v krajinách tretieho sveta, kde sa nachádza najväčší počet liečivých rastlinných druhov.
Obchod s liečivými rastlinami z Himalájí sa každoročne zvyšuje. Len zo vzdialenej nepálskej oblasti Dolpo neďaleko tibetských hraníc sa ročne vyváža asi 4080 ton rastlín. Príjem z predaja týchto rastlín často predstavuje pre ináč veľmi chudobné oblasti jediný zdroj príjmov. V samotnej oblasti Dolpa sa nachádza až 375 druhov liečivých rastlín, z ktorých 18 ide vo veľkých množstvách na export do celého sveta.
(Science, BBC, SciTech.5D)