
FOTO – REUTERS
) a malý mäsožravec z rodiny coelurosaurov, ktorý ešte nedostal meno, žili pred asi 90 miliónmi rokov v močaristých lesoch.
V tom čase, uprostred kriedového obdobia druhohôr, sa Zem extrémne otepľovala, rozpúšťali sa ľadovce a dramaticky sa znižovala plocha pevniny na našej planéte. Z tohto obdobia pochádza len veľmi málo fosílií dinosaurov.
Paleontológ Tom Holtz z univerzity v Marylande v USA pre BBC povedal, že sa podarilo pootvoriť okno a nazrieť do obdobia, o ktorom zatiaľ veľa nevieme. Podľa Jima Kirklanda z Utah Geological Survey patrí Nothronychus spoločne s Tyrannosaurom a Allosaurom do triedy theropodov – mäsožravých dinosaurov, zjavne sa však vyvinul na bylinožravca. Tento bizarný tvor mal hmotnosť približne jednej tony, bol dlhý 4,56 metra a 3,36 metra vysoký. Podľa vedcov mal dve nohy a kráčal vzpriamenejšie ako jeho mäsožraví príbuzní, mal dlhý tenký krk, dlhé predné končatiny, obratné ruky, 10 cm zahnuté pazúry, veľké brucho, malú hlavu a relatívne malý chvost a pevné zadné končatiny.
Prvý raz v histórii sa podarilo objaviť skupinu dinosaurov tzv. therizinosaurov v Amerike. Všetky doterajšie nálezy pochádzajú z Číny a Mongolska. Vo fosíliách sa nenašiel žiadny dôkaz prítomnosti peria, ale Doug Wolfe, riaditeľ projektu poznamenáva, že podobné dinosaury z Ázie perie mali a uvažuje, že aj u nových druhov sa nachádzalo perie okolo hlavy, pozdĺž chrbtice a na zadných častiach končatín.