SME

Šikanované myši liečili svetlom

Vedci zistili, že za úzkosť sledovaných hlodavcov môže konkrétny nervový obvod.

LONDÝN, BRATISLAVA. Nie všetky antidepresíva u ľudí zaberajú rovnako. Príčinou môžu byť neuróny, ktoré vedci objavili pri šikanovaných myšiach.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Neuroscience vedci objavili neuróny, ktoré pri myšiach zapríčiňujú sociálnu úzkosť potom, čo boli šikanované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto neuróny zabraňujú uvoľňovaniu látky, ktorá sa nazýva serotonín. Jej nedostatok súvisí so sociálnymi poruchami.

Zlé a dobré myši

Vedci skúmali 54 myší, ktoré vystavili negatívnej sociálnej skúsenosti s agresívnymi myšami, a zistili, že viac ako polovici spôsobili tieto agresívne druhy stavy úzkosti. Neuróny zodpovedné za vysielanie serotonínu sa tak pri nich stali menej citlivými.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci potom zistili, že neuróny, ktoré brzdili vylučovanie serotonínu, sa nachádzali hneď vedľa tých, ktoré ho uvoľňovali. Pomocou svetla vypli prvú skupinu neurónov, vďaka čomu sa myši stali odolnými proti šikanovaniu.

„Odstránili sme brzdy zo serotonínových neurónov a myši sa potom správali normálne,“ vysvetlil podľa BBC Olivier Berton z Lekárskej školy Pennsylvánskej univerzity.

Keď však tieto neuróny zaktívnili, myši zmenili spôsob vnímania sociálnej hrozby a stali sa oveľa viac spoločensky nervóznymi.

Kľúč k antidepresívam

Nájdenie funkcie týchto neurónov môže viesť k pochopeniu, prečo dnešné antidepresíva nefungujú u každého človeka rovnako. Štúdia môže rovnako zlepšiť zacielenie týchto liekov a zlepšiť tak samotnú liečbu.

„Mohlo by nám to pomôcť pochopiť základy podobné sociálnym symptómom u ľudí, ako sú sociálna fóbia či depresia,“ povedal Berton.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu