Pred rokom, 6. augusta 2012, pristála na Marse misia Curiosity. Po roku je čas bilancovať: už samotné pristátie bolo husárskym kúskom, a to nielen z hľadiska presnosti, ale ukázalo, ako by pristátia mohli vyzerať v budúcnosti - trebárs aj s ľudskou posádkou.
Ďalším priblížením momentu, keď človek vkročí na Mars, je zistenie, že radiačné prostredie na Marse nie je také nebezpečné, ako sa predpokladalo. V skutočnosti je radiačný hazard porovnateľný s tým, ktorému sú vystavení kozmonauti na vesmírnej stanici.
Aj keď radiácia počas letu na Mars je vyššia ako na povrchu Marsu, ani tá nepredstavuje neprekonateľný problém.
Fascinujúce výsledky ukázal aj prvý vrt realizovaný robotom na inej planéte ako Zem.
Zistil prítomnosť prvkov a zlúčenín, ktoré sú potrebné na vznik a vývoj života. Medzi nimi vyniká prítomnosť ílov, ktoré naznačujú, že v oblasti bolo vodné prostredie, možno jazero, ktoré malo neutrálne pH a primerané množstvo solí.
Tento objav umožnil vyhlásiť, že Curiosity skúma oblasť, kde pred miliardami rokov existoval mikrobiálny život. Toto tvrdenie podporuje aj výskum, ktorý ukázal, že v oblasti aktivít Curiosity pred miliardami rokov bola rieka, o ktorej sú členovia vedeckého tímu presvedčení, že bola pitná.
Po roku naplnenom objavmi môžeme povedať, že misia Curiosity očakávania nielen naplnila, ale aj prekonala.
Autor: Jozef Masarik, fyzik