LEICESTER, BRATISLAVA. O anglickom kráľovi, poslednom z rodu Plantagenetovcov aj William Shakespeare hovoril ako o hrbáčovi. Posledný výskum hovorí, že okrem skoliózy trpel aj hlístami.
Vajíčka v pôde
Nové zistenie publikovali vedci tento týždeň v magazíne Lancet. Skúmali pôdu na mieste hrobu anglického kráľa, ktorý žil v rokoch 1452 až 1485.
Richard III. je známy najmä z hry Williama Shakespeara, kde povedal aj známu vetu „kráľovstvo za koňa“. Pozostatky skutočného kráľa našli v meste Leicester minulý rok na mieste starého kostola, kde v súčasnosti stojí parkovisko.
Vajíčka hlíst objavili v pôde okolo panvovej kosti kráľa. V pôde pri lebke ich našli oveľa menej, čo je podľa autora výskumu antropológa Piersa Mitchella „stopercentný dôkaz“, že sa do hrobu nedostali neskôr.
Vajíčka hlíst totiž prebývajú v črevách. Von z tela sa dostávajú fekáliami, odkiaľ sa vďaka neumývaniu rúk môžu dostať do ďalšieho hostiteľa.
Dospelé červy, veľké aj 30 centimetrov, putujú telom. Môžu spôsobiť bolesti hlavy, nechutenstvo aj kašeľ. Neskôr ich človek prehltne a znovu sa dostávajú do čriev.
Rozšírený parazit
Infekcia však zrejme nespôsobovala poslednému anglickému kráľovi, ktorý padol v boji (zahynul vo Vojne ruží), vážne ťažkosti. „Richard mal pravdepodobne dosť jedla, o ktoré sa mohol podeliť s červami,“ povedal podľa AP Piers Mitchell.
Hlísty sú aj v súčasnosti rozšíreným parazitom. Podľa Simona Brookera, britského profesora epidemológie, žije dnes na svete 820 miliónov infikovaných ľudí. Súvisí to najmä s horšími hygienickými návykmi v chudobnejších častiach sveta. Hlístami trpia najmä obyvatelia Afriky a juhovýchodnej Ázie.
Dôkaz o tom, že nimi trpel aj Richard III., naznačuje, že kedysi sa im nevyhla ani bohatá šľachta.