LONDÝN, BRATISLAVA. Merala viac ako pätnásť metrov a plávala oceánom pred viac ako 160 miliónmi rokov. Leedsichthys problematicus mohol byť najväčšou rybou všetkých čias, vedci si pritom ešte donedávna mysleli, že merala nanajvýš sedem metrov.
Kúsky skamenelín tejto obrovskej ryby prvýkrát našiel britský zberateľ Alfred Leedsi v roku 1889. Podobné nálezy paleontológovia neskôr objavili na rozličných miestach od severného Nemecka cez Normandiu až po Mexiko a púšť Atacama v Čile. Pre nedostatok dôkazov a nejasností o rozmeroch si tak ryba vyslúžila svoje druhé meno – problematicus. Na základe najlepších fosílií vedci dokázali odhadnúť, že ryba mohla byť viac ako 7,5 metra dlhá.
Objav z kameňolomu pri britskom meste Peterborough však ukázal, že fosílne kusy patriace rybe Leedsichthys boli dvakrát také dlhé, ako uvádzali predchádzajúce odhady. Ryba tak merala až pätnásť metrov. Vedci sa preto domnievajú, že nielen dinosaury na zemi prechádzali veľkými zmenami, ale aj tvory v mori začali v čase jury dosahovať obrovské rozmery.
„Tento proces sa volá gigantizmus,“ povedal podľa britského denníka Guardian Jeff Liston zo Škótskeho národného múzea. „Je známy pre zvieratá na zemi, ale nepoznali sme spôsob, ako zistiť, či paralelný proces nastal aj v oceánoch.“
Vedci však stále nepoznajú dôvod, prečo k nemu v čase jury došlo. Zrejme nastala nejaká zásadná zmena, možno v planktónových populáciách.