SME

Antickí Rimania používali nanotechnológie

Objekt starý najmenej 1600 rokov ukázal, že od antických remeselníkov sa môžeme učiť aj dnes.

Kalich mení farbu aj podľa umiestnenia osvetlenia.Kalich mení farbu aj podľa umiestnenia osvetlenia. (Zdroj: WIKIMEDIA)

BRATISLAVA. Je to zvláštny, už na prvý pohľad exotický kalich. Viac ako tisícšesťstoročná nádoba z čias antického Ríma, ktorá ukazuje ešte starší výjav z čias gréckych mýtov a báji.

Trácky kráľ Lykúrgos v zajatí viniča však nie je najväčšou záhadou objektu, ktorý vedcov i laikov fascinuje už od okamihu, keď sa v päťdesiatych rokoch objavil v Britskom múzeu.

Ten kalich mení farbu. A mení ju nielen podľa toho, odkiaľ naň zasvietite, podľa tohtoročného výskumu ju dokonca mení aj podľa toho, akú kvapalinu doň nalejete.

Vedci totiž zistili, že rímski remeselníci pri jeho výrobe použili postupy nanotechnológií napriek tomu, že vtedy netušili nič o kvantových javoch.

Test v laboratóriu

Fakty
Kalich kráľa Lykúrgosa

Vytvorený je zo skla, ktorého súčasťou sú nanočastice zlata a striebra.

Vznikol na prelome 3. a 4. storočia.

V roku 1958 sa dostal do Britského múzea.

Kalich kráľa Lykúrgosa z Trácie získalo múzeum pred viac ako polstoročím. Až v 90. rokoch však vedci vďaka štúdiu úlomkov pod mikroskopom zistili, že Rimania mohli byť priekopníkmi vo využívaní nanotechnológií.

Povrch objektu totiž pokryli drobnými, na pohľad neviditeľnými časticami zlata a striebra, ktoré menia jeho výzor - aj keď zrejme nič netušili o podstate javu a vibrujúcich elektrónoch, ktoré rôzne rozkmitávajú prichádzajúce fotóny.

„Rimania však vedeli, ako využiť nanočastice na vytvorenie krásneho umenia,“ hovorí pre magazín Smithsonian Gang Logan Liu z Illinoiskej univerzity a spoluautor štúdie v odbornom časopise Advanced Optical Materials. „Chceli sme zistiť, či by to mohlo mať aj dnes nejaké vedecké aplikácie.“

Narábať s extrémne cenným kalichom sa vedci neodvážili, keďže ho nechceli poškodiť. V laboratóriu však vytvorili drobné nádobky pripomínajúce kalich a pokryli ich rovnakými nanočasticami zlata a striebra. Následne do nich naliali rôzne kvapaliny - vodu, olej sladké i slané roztoky.

Zistili, že drobné kalíšky menili farbu aj podľa toho, čo sa v nich nachádzalo. Odborníci preto predpokladajú, že rovnako sa správa aj samotný antický kalich kráľa Lykúrgosa ­ farbou sa prispôsobuje tekutine.

Pomôže lekárom?

Štúdium kalicha nie je len skúmaním dávneho antického majstrovstva. Inžinieri počas výskumu zistili, že vďaka nanovrstve boli pokusné kalíšky až stonásobne citlivejšie na rozoznávanie rôznych úrovní soli v roztokoch, než sú dnešné bežné testy.

Použitie dávnych rímskych technológií by tak mohlo viesť aj k novej generácii testov moču či slín, pomocou ktorých by lekári dokázali odhaliť rôzne ochorenia. Ale napríklad aj k tvorbe citlivejších testov v priemysle či na odhaľovanie výbušnín.

DOI: 10.1002/adom.201200040

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu