MENLO PARK, BRATISLAVA. Bolo to viac ako 38-tisíc používateľov sociálnej siete Facebook. Práve o ich dáta žiadali vládne agentúry a úrady z celého sveta. Facebook o tom teraz informoval vo svojej prvej správe o transparentnosti týkajúcej sa prvého polroka 2013.
Firma sa tak konečne pripojila k ostatným technologickým spoločnostiam, ktoré podobné správy vydávajú roky.
Kým Slovensko v tabuľke žiadostí nefiguruje, susedná Česká republika zaslala Facebooku desať dopytov týkajúcich sa dát z trinástich používateľských účtov. 60 percentám z nich firma vyhovela.
Najviac sa zaujímali o dáta úrady z USA, od ktorých prišla viac ako polovica žiadostí. Aktívne bolo aj Taliansko, Nemecko, Británia, India, Francúzsko a Austrália.
Správa Facebooku obsahuje údaje, ktoré firma zverejnila bez podrobnejšieho určenia - či miestne úrady zaujímali konkrétne informácie, alebo iba metadáta.
Keďže chýbajú informácie z minulých období, nemožno odhadnúť ani to, či majú žiadosti smerujúce na Facebook narastajúci trend.
Zástupcovia sociálnej siete už informovali, že rovnaké správy budú vydávať každých šesť mesiacov. Pracovníci firmy sa tiež budú snažiť vyhovieť iba tým žiadostiam, ktoré majú právne opodstatnenie.
S prehľadom žiadostí prichádza Facebook po tom, ako spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden znovu otvoril diskusiu o súkromí na internete. Odhalil, že špionážne projekty NSA a ďalších agentúr prebiehajúce po celom svete.
Informovala o tom BBC.