LONDÝN, BRATISLAVA. Vo zvieracej ríši je viacero druhov, ktoré dokážu používať nástroje. Vo vode sú to napríklad delfíny, na zemi niektoré vtáky či primáty. Vedci tieto schopnosti interpretujú ako znamenia istého druhu inteligencie.
V prípade barmských makakov však môže byť táto schopnosť ohrozená. Dôvodom je rozširovanie plantáží a pobehujúce psy.
Podľa štúdie v magazíne Oryx narušujú nelegálne plantáže kaučuku a palmového oleja na thajskom ostrove Piak Nam Yai správanie opíc. Psy, ktoré strážia farmy, odháňajú makaky od brehu a zabraňujú im tak používať kamene pri získavaní potravy.
„Opice sa zoskupujú pri skalnatých pobrežiach a požívajú kamene, aby sa dostali k mäsu ustríc či krabov,“ vysvetľuje podľa BBC Michael Gumert z Technologickej univerzity Nanyang v Singapure. „Ak tam však prídu psy, opice začnú chodiť k brehom oveľa menej a prestanú používať aj svoje nástroje.“
Vedci sledovali opice v národnom parku Laem Son od roku 2007. Zistili, že väčšina z približne dvesto dospelých opíc používa kamenne na otvorenie tvrdých škrupín bezstavovcov vrátane skalných ustríc, morských slimákov a krabov. Podľa štúdie si však makaky musia čoraz viac dávať pozor na strážne psy namiesto toho, aby si zdokonaľovali schopnosti.
Zoológovia sa obávajú, že ak budú makaky nútené vyhýbať sa pobrežiu, pôjdu hľadať potravu k odpadkovým košom. O svoje schopnosti tak prídu.