Do textu sme doplnili stanovisko spoločnosti Microsoft.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Od marca tohto roka čelí Microsoft v USA vyšetrovaniu za to, že úplatkami ovplyvňoval v cudzine úradníkov pri uzatváraní obchodov. Ponúkal im peniaze a osobné výhody za to, že uprednostnili firmu pri zabezpečení dodávok softvéru.
Pôvodné vyšetrovanie sa týkalo prípadov v Číne, Taliansku a Rumunsku, objavili sa však nové obvinenia pre podobné praktiky v Rusku a Pakistane.
Konanie sa podľa amerického denníka Wall Street Journal začalo a vyšetrovať na podnet anonymných informátorov, ktorí upozornili na praktiky firmy alebo jej priamych obchodných partnerov.
Úplatky za výhru?
Vyšetrovanie prebieha na základe zákona o korupčných praktikách v cudzine (FCPA), ktorý v domácej legislatíve Spojených štátov rieši neprípustné obchodné praktiky firiem, ktorých podnikanie presahuje na cudzie trhy. Microsoft s úradmi spolupracuje, aby zmiernil možné postihy.
Podľa zdrojov denníka mal Microsoft prostredníctvom obchodných partnerov v Rusku platiť šéfom štátnej telekomunikačnej firmy úplatky za víťazstvo vo výberových konaniach.
V Pakistane sa hovorí o päťdennom luxusnom zájazde pre úradníka a jeho manželku za podpísanie trojročného kontraktu na dodávku kancelárskeho balíka Microsoft Office.
„Všetky tvrdenia vznesené voči našej spoločnosti berieme veľmi vážne a budeme samozrejme plne spolupracovať v rámci všetkých vládnych otázok," hovorí v stanovisku zaslanom SME John Frank, viceprezident a zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti.
„Tak ako ostatné veľké spoločnosti s celosvetovou pôsobnosťou, dostávame niekedy aj my indície o potenciálnych pochybeniach zo strany našich zamestnancov alebo obchodných partnerov. Vždy ich skúmame a vyšetrujeme."
Obe udania boli zaslané americkým úradom na prešetrenie začiatkom tohto roka. Pridali sa tak ku konaniam, ktoré, sa vyšetrujú v Číne, Taliansku a Rumunsku.
Firma spolupracuje
Kritika Microsoftu neobišla v minulosti ani Slovensko. Problematické mali byť nepotrebné licencie softvérov pre štátne úrady. Nie je však známe, že by niekto americké úrady oslovil s podozrením na korupciu.
Microsoft sa vo svojom stanovisku odvoláva na zlyhania ľudského faktoru a v rámci spolupráce s vyšetrujúcimi úradmi hovorí i o tom, že zintenzívni školenia a vzdelávanie svojich obchodníkov tak, aby zapadli do etických a právnych štandardov.
Interný vyšetrovací tím firmy pozostáva zo 120 úradníkov a 50 pracovníkov Microsoftu, ktorí sa pokúšajú prípady uzavrieť.
Informoval o tom Wall Street Journal.