SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

V dobe bronzovej bolo na dnešnom Slovensku živo

Doba bronzová patrí medzi výnimočné obdobia praveku na území terajšieho Slovenska. Dokazujú to aj výskumy z posledných rokov na rôznych lokalitách, či už ide o Devín a Nižnú Myšľu (na snímke), ale aj ostatné bádania z povojnového obdobia v Spišskom Štvrtk


FOTO - Archív

u, Nitrianskom Hrádku, Veselom, Čake atď. Tieto výskumy do určitej miery potvrdzujú kontakty stredoeurópskej kultúry s vyspelým egejským prostredím.


FOTO - Archív

Svojím materiálnym prejavom to dokazuje známa otomanská kultúra, ktorá dosiahla vrchol medzi 17. a polovicou 15. storočia pred n. l. V staršej dobe bronzovej sa rozprestierala najmä na území východného a v južných častiach stredného Slovenska, juhovýchodného Poľska, východného Maďarska a Rumunska (Sedmohradska). Táto vyspelá kultúra poznala nielen kvalitnú metalurgiu bronzu a šperkárstvo, ale mala aj vysokú úroveň staviteľstva, najmä pri budovaní opevnených sídlisk. Túto skutočnosť dokazujú odkryté opevnené sídliská v Spišskom Štvrtku, v Barci a v Nižnej Myšli.

V 17. storočí pred n. l. začínala svoju púť v egejskej oblasti aj výnimočná mykénska civilizácia, tvorená už etnicky gréckym obyvateľstvom. Jej priame kontakty so strednou Európou zabezpečoval najmä obchod so soľou alebo s jantárom, pochádzajúcim z pobrežia Baltského mora.

Z prostredia tzv. maďarovskej kultúry (16.–15. stor. pred n. l.) sú známe opevnené sídliská v Nitrianskom Hrádku a vo Veselom. Pre túto kultúru je významná devínska vyvýšenina (hradné bralo) nad sútokom Moravy s Dunajom, kde sa pravdepodobne stretávala so severopanónskou kultúrou, nachádzajúcou sa južne od Dunaja a vyznačujúcou sa tzv. inkustrovanou keramikou, čiže zdobením povrchu keramiky farebnou hlinkou, ktorá sa vkladá do vyhĺbeného dekóru. Na možné kontakty nositeľov maďarovskej kultúry s juhovýchodnými európskymi oblasťami môže upozorňovať výzdoba ich kostených predmetov tzv. mykénskym ornamentom.

Prekvapujúci bol nález železnej dýky v kultovej studni vo vrstve rámcovo pochádzajúcej z doby bronzovej v 2. tisícročí pred n. l. v Gánovciach na východnom Slovensku. Tento výnimočný predmet, doteraz viacerými odborníkmi datovaný do obdobia otomanskej kultúry, inými zase do neskoršieho časového úseku, akoby jednoznačne upozorňoval na kultúrne styky strednej Európy, v tomto prípade s Malou Áziou.

Podobnosti s Homérovou Iliadou môžeme rozpoznať na znázornených výjavoch na nádobe (15. stor. pred n. l.) z Veľkých Raškoviec na východe Slovenska, ktorá sa našla na území kultúry Suciu de Sus.

Mykénske a možno aj minojské (Kréta) vplyvy sú badateľné vo výzbroji predstaviteľov strednej, ale predovšetkým mladšej a neskorej doby bronzovej na území Slovenska.

Určitú podobnosť medzi stredoeurópskou a egejskou oblasťou doby bronzovej môžeme pozorovať aj v zvieracích motívoch v keramických plastikách a vo výrobkoch z bronzu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.

Koronavírus na Slovensku: O dva týždne plošné testovanie nebude, Sulík nestihne nakúpiť testy (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Premiér Igor Matovič.
Diego Maradona s trofejou pre majstrov sveta.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Sedem lístkov do klobúka

Šanta, Žilinka, Čentéš? Čistá lotéria.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online