SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Ako poslať e-mail doporučene?

E-mail je rýchlejší, pohodlnejší a lacnejší - ako je možné, že bežná papierová pošta ešte stále nezanikla? Jednou z odpovedí je, že e-mail negarantuje doručenie zásielky a neumožňuje jednoznačné overenie, či ju príjemca skutočne prevzal. Nie je preto ...


A. Ambrož: „Registrovaná pošta by mala v štátnej správe nahradiť e-mail.“

E-mail je rýchlejší, pohodlnejší a lacnejší - ako je možné, že bežná papierová pošta ešte stále nezanikla? Jednou z odpovedí je, že e-mail negarantuje doručenie zásielky a neumožňuje jednoznačné overenie, či ju príjemca skutočne prevzal. Nie je preto vhodný napríklad na oficiálnu korešpondenciu medzi úradmi, rozosielanie súdnych obsielok, podávanie žiadostí občanmi či naopak zasielanie oficiálnych rozhodnutí úradov.

Už od januára budúceho roku sa však v Čechách komerčne rozbehne projekt Registrovanej elektronickej pošty. Vyvinula ho Česká pošta a mal by všetky vymenované problémy odstrániť, pretože do elektronickej komunikácie zavádza tú istú schému, ktorá funguje pri pošte papierovej.

Jeho používatelia vstúpia do uzavretého systému, v ktorom je všetka komunikácia šifrovaná a údaje o tom, kto a kedy odoslal alebo prijal správy, sú zaznamenávané na centrálnom serveri. Používatelia preto budú namiesto svojho e-mailového softvéru správy písať v špeciálnom programe, ktorý sa však na pohľad od bežného Outlooku veľmi neodlišuje.

Hlavnou výhodou systému je podľa manažéra projektu Antonína Ambroža garancia doručenia elektronickej správy nezávislou treťou stranou. Príjemca po príchode novej správy do svojej schránky dostane avízo e-mailom alebo esemeskou, v ktorej sa uvádza predmet zásielky aj meno odosielateľa. Keď si ju vyzdvihne, odosielateľ je o tom okamžite upovedomený. „V prípade sporu medzi odosielateľom a prijímateľom je preukázateľné, že prijímateľ elektronickú správu čítal, prípadne že o nej vedel, ale odmietol ju prevziať,“ vysvetlil Ambrož.

Odosielateľ si môže nastaviť, ako dlho má správa čakať v schránke prijímateľa na vyzdvihnutie (3-30 dní), zároveň má prehľad o všetkých prijatých aj odoslaných správach za uplynulých šesť mesiacov. Na centrálom serveri sa údaje o správach (nie však dáta, ktoré obsahovali) uchovávajú päť rokov.

Pochopiteľne, správy v systéme je možné odosielať len účastníkom, ktorí sa tiež zapojili do Registrovanej elektronickej pošty. Tento systém môžu využívať len ľudia, ktorí vlastnia elektronický podpis potvrdený Českou poštou ako certifikačnou autoritou. Vzhľadom na náklady spojené s jeho zaobstaraním sa preto počíta s tým, že Registrovanú poštu budú zo začiatku využívať najmä firmy.

Celý systém vznikol na podnet zdravotných poisťovní, ktoré si potrebujú bezpečne vymieňať s nemocnicami veľké objemy dát. Ďalšou výhodou Registrovanej pošty je totiž možnosť posielať zásielky veľké až 100 megabajtov. Zdravotné poisťovne ním nahradia doterajší prenos údajov na CD alebo zip-disketách, ktoré sa doručovali osobne alebo poštou. „Systém sa zároveň snažíme ponúknuť verejnej správe, ktorá by ho mohla začať využívať namiesto e-mailu,“ povedal nám Antonín Ambrož.

Za plnohodnotné využívanie Registrovanej elektronickej pošty zaplatia firmy asi 4000 Kč ročne, ak však nepotrebujú posielať zásielky väčšie ako 10 megabajtov, cena je len 590 Kč za dvanásť mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Aká je najvyššia možná teplota?

Čo je to maximálne teplo vo vesmíre.

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.