LONDÝN, BRATISLAVA. Je to smrteľný koronavírus. Blízkovýchodný respiračný syndróm, takzvaný MERS objavili v septembri minulého roku a na svedomí má takmer päťdesiat mŕtvych.
Vedci však teraz tvrdia, že vírus príbuzný SARS-u sa šíril medzi ľuďmi aj ťavami. Podľa štúdie publikovanej v časopise Lancet Infectious Diseases testy ukázali, že koronavírus sa vyskytoval medzi zvieratami a mohol sa touto cestou šíriť aj medzi ľuďmi.
Hľadanie protilátok
Fakty
MERS
Vírus, ktorý spôsobuje horúčku, zápal pľúc, bolesti svalov a v niektorých prípadoch aj zlyhanie obličiek.
Podľa WHO bolo potvrdených 94 prípadov, z ktorých 46 sa skončilo smrťou.
Zákerný koronavírus postihuje pľúca a spôsobuje aj zlyhanie obličiek. Priebeh ochorenia pritom naznačoval, že nakazení zväčša prišli do kontaktu s nejakým zvieraťom. Vedci sa pokúsili zistiť, aký živočích by mohol byť problémom.
Preskúmali tak viac ako tristo krvných vzoriek vrátane tiav, oviec, kôz či kráv. Zisťovali v nich prítomnosť kľúčovej protilátky, ktorú napokon objavili v krvi ťavy jednohrbej.
„Našli sme protilátky, ktoré, zdá sa, sú špecifické pre koronavírusy MERS alebo vírus, ktorý vyzerá veľmi podobne ako MERS v ťave jednohrbej,“ povedala podľa BBC Marion Koopmansová z holandského Národného inštitútu verejného zdravia a životného prostredia.
Lepšie preskúmať
Ťavy sú na Blízkom východe populárne zvieratá, ktoré sa využívajú na prepravu, ale i na mäso či na mlieko. Existuje preto množstvo spôsobov, ako sa mohol preniesť zo zvieraťa na človeka.
Vedci však upozorňujú, že nemusí ísť o definitívny dôkaz prenosu nákazy. Mali by teraz ešte izolovať samotný vírus z infikovaného zvieraťa a charakterizovať jeho genóm.