1.Názov
Pri každej objednávke začínate registráciou domény. Ak chcete, aby sa vaša stránka volala podhorou.sk, musíte mať šťastie, aby vás ktosi s nápadom nepredbehol. Niekedy zaberie hľadanie vhodného názvu viac času, ako by ste si mysleli.
Aj keď ste si doménu zvolili u svojho poskytovateľa služieb, správca domén s ním nemá nič spoločné - to len firma vám chce zjednodušiť život. Táto služba vás bude ročne stáť približne 12 eur, dve eurá ušetríte, ak sa uspokojíte s koncovkou .eu či .com.
2.Služby, ktoré chcete
Počet e-mailov a kapacita diskového priestoru – ak si chcete vyrátať mesačnú platbu, viac už dnes nepotrebujete v čase objednávky vedieť. Napríklad tisíc megabajtov pre váš osobný blog a jedna e-mailová adresa k tomu nemusia stáť viac ako 2 eurá mesačne.
Podľa potreby si však môžete doobjednať ďalšie služby. Do formulára iba vpíšete kontaktné údaje a uskutočníte platbu. A máte svoj vlastný priestor na internete.
3.Systém
Z objednávkového formulára prechádzate do modulu pre správu vášho priestoru. Krok za krokom vás prevedie nastaveniami podobne ako softvér, ktorý inštalujete do svojho počítača. Vytvoríte si prvú e-mailovú adresu a zvolíte si jeden z publikačných systémov pre svoj web.
Dnes už nemusíte poznať význam tajomných HTML značiek či prácu s databázami, aby ste si vytvorili webovú stránku. Publikačný systém vám umožní plniť web cez grafické rozhranie podobne, ako na blogu. Označujú ho skratkou CMS a je iba na vás, či si zvolíte Wordpress, Drupal, Joomlu alebo Magento.
Nainštalujú sa na jeden klik, do e-mailovej schránky vám príde prihlasovacie meno a heslo, ktorými sa spojíte so svojím novým webom.
4.Téma
Žiaden web sa nezaobíde bez grafiky, rubrík, ponuky a ostatných prvkov, ktoré čitateľov navigujú k článkom, archívu či k fotogalériám. Ani táto výzva nie je zložitejšia ako doterajšie kroky: nadaní grafici z celého sveta totiž vytvorili tisíce bezplatných či platených tém, do ktorých svoj nový web oblečiete.
Stačí sa len preklikať katalógom, zvolíte takú, ktorá sa vám najviac páči a ak budete mať raz dostatok skúseností a chuť, môžete si ju dokonca dotvoriť. Väčšina tém obsahuje aj doplnky, ktoré rozširujú funkcie webu.
5.Riešenie problémov
Vydáte prvý článok, vytvoríte prvú fotogalériu a každý deň zisťujete, že vaše texty a fotografie môžu vyzerať úhľadnejšie. Pokúšate sa zmeniť hlavičku a zlepšiť vzhľad stránky výmenou jednej hotovej grafickej témy za druhú, pomaly začínate zisťovať, ako to celé funguje.
Akoby ste sa zoznamovali s novým softvérom a mali cez internet vždy dostupného poradcu. Ten je cez živý dialóg na webe poskytovateľa služieb prítomný podobne, ako keď si z internetového obchodu objednávate rastlinky a na diaľku sa radíte s predavačom.
Nové weby pribúdajú každý deň
BRATISLAVA. Slovenský SK-NIC eviduje vo svojom registri takmer 300-tisíc domén s koncovkou „.sk“. Kým ešte pred desiatimi rokmi väčšinu z nich prihlasovali firmy, ktoré potrebovali prezentáciu pre svoje podnikanie, dnes ich vyhľadávajú aj jednotlivci, čo odrástli na blogoch.
Hľadajú totiž priestor pre svoje tematické články a budujú čosi, čo možno prirovnať k mediálnemu startupu. No často sa len pokúšajú zistiť, či majú dostatok zručnosti a skúseností na vydávanie vlastného internetového magazínu.
Kým niektorých baví varenie, iní sú fanúšikmi prírody, turistiky alebo sa snažia zmeniť spoločnosť.
Kto má pocit, že prichádza so zámerom, čo si zaslúži pre svoj rozbeh podporu, môže to vyskúšať s prihláškou na http:/www.freeweb.sk. K zaplatenej doméne môže získať bezplatné hostingové služby, aby sa odrazil od nuly a presadil sa na trhu.
Milan Gigel